Domates yaprak galeri güvesi tuta absoluta (meyrick) (lepıdoptera: gelechııdae)'nın milas (Muğla) tarla koşullarında biyo-ekolojik özellikleri
Bio-ecological charactereistics of tomato leaf miner tuta absoluta (meyrick) (lepidoptera: gelechiidae) in mi̇las (Muğla) field conditions
- Tez No: 607167
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAZAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, 2014 ve 2015 yıllarında Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)'nın Milas (Muğla)'da açık tarla domates üretim alanlarında bazı biyo-ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Tuta absoluta erginleri doğada yıl boyu varlığını sürdürmüş, zararlı 2014 ve 2015 yıllarında sırası ile 9.11 ve 9.98 döl vermiştir. Farklı domates çeşitlerinde T. absoluta'nın ergin öncesi larva popülasyon yoğunluğu her iki üretim sezonunda da en düşük Pembe, en yüksek BT-Tokat çeşidinde görülmüştür. Farklı renk yapışkan tuzaklardan kırmızı ve sarı renk tuzaklarda diğer renklere göre daha yüksek sayıda ergin birey yakalanmıştır. Delta tuzak-feromon kombinasyonu tuzaklarda ise beyaz ve siyah renk tuzaklarda yakalanan ergin birey sayısı diğer renklerde yakalanan ergin birey sayılarından daha yüksek olmuştur. Domates üretim sezonunda, doğa koşullarında T. absoluta'nın ergin öncesi gelişme süresi 2014 yılında ilk döl için 26.00, 2015 yılında birbirini izleyen iki döl için 25.63 ve 27.83 gün olarak belirlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı iki üretim sezonunda da tarla koşullarında en yüksek ölüm oranı yumurta döneminde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some bio-ecological characteristics of Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae) were studied in open field tomato production areas in Milas (Muğla) in 2014 and 2015. Tuta absoluta adults continued to survive in nature throughout the year, and produced 9.11 and 9.98 generations in 2014 and 2015, respectively. In both production seasons, larval population densities of T. absoluta was found the lowest in Pembe tomato variety while the highest in BT-Tokat. When compared to other sticky color traps, a higher number of adult individuals were captured in red and yellow color sticky traps. In coloured Delta - Pheromone trap combinations, the number of adult individuals caught in white and black color traps was higher than the number of adults caught in other colors. In field conditions, total mean larval development time of T. absoluta was determined as 26.00 25.63 and 27.83 days for the first generation in 2014 and for two successive generations in 2015. The highest mortality rate was determined on egg stage in both experimental seasons, in field conditions.