Deneysel hayvan modelinde ekstemitelerde terleme tedavilerinin mikroskopik olarak değerlendirilmesi
Microscopic evaluation of hi̇perhi̇drosi̇s in the experimental animal model
  1. Tez No: 607320
  2. Yazar: TURAB İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ DEMİRYÜREK, PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, deneysel hayvan modelinde LASER ve ultrasonik enerji kaynağı ile karşılaştırılmalı olarak uygulandı. LASER'in farklı dalga ve enerji boyutunda karşılaştırılması yapıldı. Bütün sonuçlar elektron mikroskopla incelendi. İnceleme sonuçlarında oluşan yüksek doku hasarı nedeniyle, deneyimize plastik rekonstruktif cerrahin sık kullanılan fokuslu ultrasonografi cihazını (ultrasonik ses dalgası ile ablasyon) dahil ettik. Çalışmada cihazının farklı deri katmanlarında etkili olan 3 başlığı kullanıldı. Her deney hayvanında el ve ayak bölgelerine uygulamalardan sonra kontrol biopsiler alındı. Bu biopsiler histolojik olarak incelendi. İnceleme sonucunda 3.0 ve 4.5mmlik fokuslu ultrasonografi başlıkları kullanılan mikroskobik incelemede ter bezlerinin sayısının ciddi şekilde azaldığı ve ayrıca 4.5 mmlik başlık kullanılan incelemede derin dermis tabakasında lenfosit infiltrasyonu ve fibroblast birikimi saptandı. Sonuç olarak bu deneyde 3.0 mm ve 4.5 mm başlık kullanılan uygulamalar sonrası alınan örneklerin mikroskopik incelemelerinde, kullanılan başlıkların daha hedefe yönelik olduğu ve daha az doku hasarı oluşturduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, in experimental animal model LASER and ultrasonic energy source was compared. Comparison of LASER in different wave and energy dimensions was also performed. All the results were analyzed with electron microscopy. Because of the high tissue damage in the examination results, we included the plastic reconstructive surgeon's frequently used high focus ultrasonography device (ultrasonic sound wave ablation) in our experiment. In this study, three different skin layer efficient high focus ultrasonography device were used. Control biopsies were taken after the application of each experimental animal to the hands and feet. These biopsies were histologically examined. As a result of the study, the number of sweat glands decreased significantly in the microscopically used 3 and 4.5 mm high focus ultrasonography headings, and the total accumulation of lymphocyte infiltration and fibroblast in the deep dermis layer was also observed in the 4.5 mm title. As a result, in the microscopic examination of samples taken after applications of 3.0 mm and 4.5 mm titles in this experiment, we can say that the headings used are more targeted and less tissue damage.