Kentsel mekan oluşum sürecine kuramsal bir bakış: C. Alexander'ın örüntü dilleri
A theoretical approach to the formation process of urban space: C. Alexander's pattern languages
- Tez No: 607354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYDIN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Christopher Alexander ve arkadaşlarının, Bir Örüntü Dili (A Pattern Language) kitabı ile ortaya koydukları örüntü dilini referans alarak geliştirilen bu tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma tasarımı açıklanmış, örüntü dili metodolojisi hakkında genel bir çerçeve çizilmiş, örüntü dili uygulamalarına değinilmiş ve örüntü dili teorisine gelen eleştirilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, 253 örüntü ile sunulan dil içerisinden şehirler bölümündeki 94 örüntünün kısa özetleri verilmiştir. Bu bölüm ile eserleri henüz Türkçe'ye çevrilmemiş kuramcının, Türkçe literatüre kazandırılması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde, 253 örüntünün, planlama ve tasarım hiyerarşimiz temel alınarak gruplandırıldığı çalışmaya yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, mekânsal planlama sistemimizin, kente direkt müdahale araçları üzerinden, örüntüler irdelenmiş ve örüntülerle sunulan çözümlerin mevcut planlama sistemimizle ne ölçüde örtüştüğü araştırılmıştır. Beşinci bölümde çalışma kapsamında incelenen dilin sistemimize yapabileceği katkılar üzerine değerlendirmeler yapılarak çalışmanın sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis developed by taking the pattern language, that Christopher Alexander and his colleagues put forth with the book A Pattern Language, as a reference consists of five sections. In the first section, design of the research is explained, a general framework is formed, applications of pattern language are mentioned, and objections to pattern language theory are introduced. In the second section, brief summaries of 94 patterns in the“Towns”chapter among 253 patterns of the presented language are given. This section is intended for the introduction of the theoretician to Turkish academic literature, whose works have not been translated yet. In the third section, the work in which 253 patterns are grouped based on Turkey's planning and design hierarchy is presented. In the fourth section, patterns are examined via direct intervention means of spatial planning system in Turkey, and the degree of overlap between our planning system and solutions proposed with patterns is researched. In the fifth section, by assessing possible contributions of the language examined within the context of the study to Turkey's system, results are presented.