Türk ceza kanununda öngörülen hileli iflas suçu
Bankruptcy fraud offense in Turkish criminal law (TCC article 161)
- Tez No: 607686
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Devletlerin ekonomik hayatında derin yaralar açma potansiyeli olan ekonomik suçlar, gün geçtikçe ve dünya geliştikçe artmakta ve bu nedenle dikkatleri üzerine çekmektedir. Ekonomik suçları önleyebilmek adına her devlet, kendi hukuk sisteminde birtakım düzenlemeler yapmakta, bazı fiilleri suç olarak nitelendirmekte ve cezai yaptırımlar öngörmektedir. Hukukumuzda iflas, esasen ekonomik hayatta her tacirin karşı karşıya kalabileceği bir hukuki kurum olmakla birlikte, yalnızca iflas etmiş olmak iflas eden kişiye cezai bir yaptırım uygulanmasını gerektirmez. Ancak Türk Ceza Kanunu'nda dört bent halinde düzenlenmiş olan fiiller, iflası ''hileli'' hale getirir. Devlet, milli ekonominin zarar görmesine neden olabilecek sayılı hileli eylemleri, ''hileli iflas suçu'' olarak düzenlemiştir. Bu bağlamda çalışmamızın konusunu, Türk Ceza Kanunu'nun ''Malvarlığına Karşı Suçlar'' başlığı altında 161. maddede yer alan hileli iflas suçu oluşturmaktadır. Üç bölümden ibaret olan çalışmamızın ilk bölümünde, iflas kurumuna dair genel açıklamalara yer vereceğiz. İkinci bölümde hileli iflas suçu tüm unsurlarıyla birlikte ele alınmıştır. Objektif cezalandırılabilme şartı hususu da bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise suçun özel görünüş biçimlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economical offenses, which have the potenticial to inflict deep wounds in the states' economical situation, are increasing in numbers and attracting the attention to themselves as the days go by and the world keeps developing. In order to prevent the economical offenses from occuring, every state makes their own regulations in their judicial system, qualify some actions as crimes and enforce penal sanction.While bankruptcy in our legal sytem is a legal position any debtor may face in economical life, going bankrupt alone doesn't require a penal sanction to be enforced. Nevertheless, the actions which are regulated as four subclauses in Turkish Criminal Law, classify the bankruptcy as a“fraud”. The state regulates the fradulent actions ,which may cause the national economy to suffer, as“bankrupty fraud”. In this regard, the subject of the study is bankrupty fraud which is regulated under the Article 161,“Offences Against Property”of Turkish Criminal Law. This study has three sections. In the first section, initially, we will give general explanations about the bankruptcy. In the second section, bankruptcy fraud offense's elements and as well as the importance of bankruptcy adjucation given by the court for the debtor for the bankruptcy fraud offense in criminal law systematic is are explained in detail. In the third and the last section, special forms of crime is explained in detail.