Suriye krizi ve Türk dış politikası: Postmodern bir analiz
Syria crisis and Turkish foreign policy: A postmodern analysis
  1. Tez No: 607688
  2. Yazar: FARUK KESERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BOZDAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışmada, Türk kimliği, Kürt kimliği ve İslamcılık ya da Ümmet kimliğinin Suriye Krizi ve Türk Dış Politikası'nı nasıl anladığı üzerine araştırma yapmaktadır. Türk dış politikasının doğru ya da yanlış olmasıyla ilgili değildir. Bu tezin asıl amacı, Türklük, Kürtlük ve İslamcı kimliklerin nasıl inşa edildiği ve birbirlerini nasıl“öteki”olarak aldıklarını analiz etmektir. Kimlikleriyle resmettikleri Suriye Krizi ve Türk Dış Politikası arasında bir analoji yapmaktadır. Bunun için bu çalışma Postmodern bir analiz kullanmaktadır. Postmodern analiz hem bir düşünceye hem de Yeni Çağ'a atıfta bulunmaktadır. Düşünce olarak, Postmodernizme göndermede bulunmaktadır. Yeni Bir Çağ olarak, ekonomik, sosyo-kültürel ve politik terimlerle yeni bir çağı işaret etmektedir. Çalışmada uluslararası ilişkiler çalışmalarında kimliği çalışmak için postmodern analiz kullanılmaktadır. Bu çalışma, dış politikadaki ihmal edilen kimliklerin özellikle Suriye Krizi bağlamında dış politikayı nasıl algıladıkları ve bunların medya çıktıları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, how Turkish, Kurdish and İslamic identity or Umma identity understand Syria Crisis and Turkish forign policy is presented. It is not about whether Turkish foreign policy is right or wrong. The thesis's main purpose in to analyze how Turkishness, Kurdishness and Islamic identity are consructed and how they describe each other as the“other”. It looks at the difference between their identity and their portrayal of Syrian Crisis and turkish foreign policy by using a Postmodern analysis. The postmodern analysis explains both a new tought and a new era. As a new thought it sends a reference to Postmodernism. As a new are, it points to a new period by using economic, socio-cultural and political terms. In the study, a postmodern analysis is ısed to study a identity in international relations. This study examinies how identities that were ignored in the foreign policy analysis, perceive foreign policy in the context of Syria Crisis and their discourse outputs in the media.