Sosyal yardımların sosyo-ekonomik etkileri: Şırnak ili örneği
Socio-economic effects of social assistance: Sample of Şırnak
  1. Tez No: 608061
  2. Yazar: EMİN BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yoksulluk ve gelir adaletsizliği insanlığın yaşadığı en büyük sorunlardan birisidir. Dolayısıyla ülkeler sosyal devlet anlayışının da etkisiyle bu sorunları çözebilmek amacıyla ulusal ve uluslararası çerçevede çeşitli uygulamalar yapmaktadırlar. Bunlardan birisi, bölgesel olarak il ve ilçe kapsamında uygulanan ve geçinme güçlüğü içinde olan bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye yönelik yapılan sosyal yardımlardır. Sosyal yardımların olumlu yanları bireylerin eğitim, sağlık gibi faaliyetlerden yararlanabilmeleri sonucunda refah düzeylerinin artırılmasına yardımcı olması iken, olumsuz yanları ise insanların çalışma isteklerini azaltmasıyla birlikte istihdama katılımlarını engellemesidir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı, belirlenen hedef kitle çerçevesinde söz konusu sosyal yardımların ailelerin sosyo-ekonomik düzeylerini ne derece etki ettiğini ve hangi demografik değişkenler açısından nasıl bir farklılık gösterdiğini analiz etmek ve yorumlamaktır. Bunun yanında, ailelerin sosyal yardımları almadan önce ve aldıktan sonraki sosyo-ekonomik durumlarının da karşılaştırmalı olarak sunulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Şırnak ili ve ilçelerinde sosyal yardım almakta olan 405 aile ile görüşülerek sosyal yardımları almadan önceki durumları ile sosyal yardımları aldıktan sonraki durumları, aldıkları yardım türleri ve aile üyelerinin istihdam durumuna ilişkin bilgileri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlara bakarak örneklem kapsamında yapılan sosyal yardımların etkili olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Poverty and income injustice are one of the biggest problems that mankind have ever experienced. Therefore, countries have a variety of practices in the national and international framework. in order to solve this problems with the effect at social state. One of them is the social aids that are implemented in the contest of provincial and district regionally and are aimed to improving the lives of individuals who have difficulty in living. While the positive aspects of social aids are helping individuals to increase their welfare levels as a result of utilizing from business such as education and health, the negative side is preventing people's participation in employment by reducing their willingness to work. Within this scope, the main purpose of this study is to analyze and interpret how these social aids affect the socio-economic status at families and how they differ in terms of the demographic variables with in frame of determined target population in addition, it was aimed to provide a comparative analysis of the socio-economic status of the families before and after receiving social aids. In the scope of the research, in Şırnak and its district, 405 family who were receiving social aids were interviewed and the status of them were analyzed before and after receiving social aids, the type of aids and the status of family members in terms of employment. Looking at the results of the study, it is possible to say that the social assistance provided within the scope of the sample is effective.