Surviving male partner violence in Turkey: Women's stories of powerlessness, empowerment, and recovery
Türkiye bağlamında erkek partner şiddetine karşı hayatta kalma: Kadınların güçsüzlük, güçlenme ve iyileşme hikayeleri
  1. Tez No: 608067
  2. Yazar: BÜŞRA YALÇINÖZ UÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Erkek şiddeti yaşamış kadınların şiddet karşısındaki tutum ve tepkilerinin psikopatoloji temelli modeller üzerinden kavramsallaştırılmasına alternatif olarak, güç odaklı yaklaşımlara dayanan araştırmalar kadınların şiddetle baş etme ve şiddetten uzaklaşma deneyimlerinin anlaşılmasına dair önemli katkılarda bulunmuştur. Ancak psikoloji alanındaki birçok araştırma ağırlıklı olarak içsel ve ilişkisel süreçlere odaklanmış, şiddet ilişkisinden ayrılma ve kadınların güçlenme süreçlerine dair sosyo-yapısal etmenleri göz ardı etmişlerdir. Bu çalışma ise feminist ve çok boyutlu bir yaklaşıma dayanarak kadınların ayrılık öncesi ve sonrası süreçlerinin bağlamsal bir çerçevede açıklanmasını hedeflemektedir. Ayrıca, daha önce Türkiye'de kadınların şiddetten ayrılma ve ayrılık sonrası deneyimlerini inceleyen herhangi bir çalışma olmadığından, bu araştırma ülkenin kendine özgü koşullarının şekillendirdiği süreçleri de ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada şiddet ilişkisinden uzaklaşmış 16 kadınla her biriyle ikişer defa olmak üzere derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sosyal inşacı temellendirilmiş kuram metoduna dayanarak analiz edilmiştir. Sonuçlar öncelikle kadınların sosyoekonomik güç seviyelerinin ayrılığa dair karar verme süreçlerinde ve ayrılık sonrasındaki deneyimlerindeki belirleyici etkisini göstermiştir. Bu bulgu aynı zamanda ülkedeki sosyokültürel ve yapısal faktörlerin kadınların şiddetten kurtulma ve iyileşme süreçleri üzerindeki engelleyici etkisine işaret etmiştir. Bu sonuçların yanı sıra, görüşülen kadınların hikayeleri, kadınların hayatlarındaki güçsüzleştirici durumlara karşı koydukları hem ayrılık öncesinde hem de sonrasında süregiden mücadelelerini oluşturan döngüsel ve eş zamanlı var olabilen süreçleri ortaya koymuştur. Sıkıntılarının son bulduğu bir aşamaya işaret etmemekle birlikte, kadınların şiddete ve güçsüzleştirilmeye karşı ortaya koydukları mücadelenin, ulaşabildikleri ilişkisel ve pratik desteklerin de katkısıyla, temel bir iyi olma ve güçlenme haline dönüştüğü görülmüştür. Bu sonuçlar feminist kesişimsel yaklaşımlara dayanarak tartışılmış ve ülke bağlamı ile ilişkili değerlendirmelere dayanan sosyal/klinik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Alternative to the psychopathology-oriented approaches on women's responses to male partner violence, research grounded on strength-based perspectives has contributed significantly to a better conceptualization of women's experiences of coping with and surviving violence. Much research in psychology, however, focused on intrapersonal and interpersonal aspects while neglecting the socio-structural determinants of leaving and empowerment. Integrating a feminist, multidimensional approach, the present study provides a contextualized framework of women's pre- and post-separation processes. As no previous studies in Turkey systematically examined women's leaving and post-separation experiences, this research also aimed to identify the processes shaped by the particular context of the country. The participants included 16 women survivors of male partner violence. Two in-depth interviews were conducted with each woman. The Constructivist Grounded Theory was used for the analysis. The results demonstrated the substantial effect of the degree of women's socio-economic power on their stay/leave decision-making and their experiences after separation, which indicated the complexity of sociocultural and structural factors in Turkey, incumbering women's escape and healing. The narratives also revealed nonlinear, coexistent processes that constituted women's unceasing struggle to survive disempowering circumstances in their lives, both before and after separation. While not reflecting an end to their distress, their efforts to resist violence and powerlessness, as strengthened by the relational and practical support available to them, were shown to evolve into a profound sense of well-being and empowerment. The results are discussed from the perspective of feminist intersectional approaches, and social/clinical implications in relation to the country context are presented.