Aerobic biodegradation of dominant micropollutants in the Ergene river by river microcosms and pure cultures of bacteria
Ergene nehrindeki yaygın mikrokirleticilerin nehir mikrokozmları ve saf bakteri kültürleri ile aerobik biyobozunumu
- Tez No: 608095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ergene Nehri, Türkiye'nin en kirli yüzey suyudur. Ergene Nehri'nde toksik ve endokrin bozucu etkileri olduğu ve antibiyotik direncinde rol oynadığı bilinen çok sayıda mikrokirletici madde tanımlanmıştır. Çevreye salındıktan sonra mikrokirleticiler seyrelme, katılara ve çökeltilere tutunma, fotoliz, hidroliz ve biyolojik bozunma gibi çeşitli doğal azalma süreçlerine uğramaktadır. Bununla birlikte biyolojik bozulmanın çoğu mikrokirleticinin uzaklaştırılmasında en önemli süreç olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada Ağustos 2017, Kasım 2017, Şubat 2018 ve Mayıs 2018 tarihlerinde alınan nehir suyu örneklerinde plastifiyanlar, UV blokerleri, yüzey aktif cisimleri gibi endüstriyel kimyasallar, antibiyotikler ve pestisitler ile kokular ve ilaçlar gibi kişisel bakım ürünleri gibi kırk üç mikrokirleticinin aerobik biyobozunması araştırılmıştır. Mikrokirleticilerin analizi ultra yüksek performanslı sıvı kromatografi ve tandem kütle spektrometrisi (UHPLC-MSn) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda asetaminofen, selestolid, piperonil bütoksit, oksibenzon ve 3-kloroanilin gibi bileşiklerin farklı oranlarda nehir mikrokozmomları tarafından bozunduğu görülürken diuron, N-Etil-p-toluensülfonamid, benzo[a]piren, benzantron, terbütrin, prokloraz ve ometoatın hiçbir örnekte bozunmaya uğramadığı tespit edilmiştir. Nehirde en bol bulunan hedef mikrokirletici madde olan heksa(metoksimetil)melaminin aerobik biyobozunurluğu, daha önce BIOMIG Laboratuvarı'nda izole edilmiş olan farklı bakteri suşları kullanılarak da incelenmiştir. Pseudomonas sp. BIOMIG1'in hemen hemen tüm heksa(metoksimetil)melamini 45 günde melamine dönüştürmüştür. Bu çalışma ile Ergene Nehri'ndeki çeşitli mikrokirleticilerin aerobik biyobozunurluğu ve heksa(metoksimetil)melaminin biyotransformasyonu ilk kez ortaya ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ergene River is the most polluted surface water in Turkey. A great number of micropollutants, which have potential toxic and endocrine-disruptive effects and play a role in antibiotic resistance, are identified in the Ergene River. Once discharged into the environment, micropollutants are exposed to various natural attenuation processes such as dilution, sorption onto solids and sediments, photolysis, hydrolysis, and biodegradation. However, biodegradation is considered the most important process for the removal of most micropollutants. In this study, aerobic biodegradation of forty-three micropollutants belonging to different chemical groups such as industrial chemicals i.e. plasticizers, UV blockers, surfactants etc., antibiotics, pesticides and personal care products i.e. fragrances, pharmaceuticals etc. were investigated in river water samples taken in August 2017, November 2017, February 2018, and May 2018. Analysis of the micropollutants was performed using ultra-high-performance liquid chromatography and tandem mass spectrometry (UHPLC-MSn). At the end of the study, most compounds such as acetaminophen, celestolide, piperonyl butoxide, oxybenzone, and 3-chloraniline were degraded via river microcosms at different rates whereas diuron, N-Ethyl-p-toluenesulfonamide, benzo[a]pyrene, benzanthrone, terbutryn, prochloraz, and omethoate were not removed in any samples. Aerobic biodegradability of hexa(methoxymethyl)melamine, the most abundant target micropollutant in the river was also investigated using different bacterial strains previously isolated at BIOMIG Lab. A strain named Pseudomonas sp. BIOMIG1 transformed almost all hexa(methoxymethyl)melamine into melamine in 45 days. With this study, aerobic biodegradability of various micropollutants in the Ergene River and the biotransformation of hexa(methoxymethyl)melamine have been first revealed