Türkiye bozkır vejetasyonunda tespit edilen bitki birliklerini etkileyen çevresel bileşenlerin analizi
Analysis of the environmental components influencing the plant associations of steppe vegetation identified in the Turkey
  1. Tez No: 608216
  2. Yazar: ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye'de yaklaşık 70 yıldır vejetasyon araştırmaları yapılmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 1500 bitki birliği taımlanmıştır ve bunların 400'den fazlası bozkır ekosistemine ait bitki birlikleridir. Fitososyolojik sınıflandırması yapılan bu çalışmaların istatistik analizi üzerinde henüz bir çalışma yoktur. Bu amaçla bozkır birliklerinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bunun için bitki birliklerinin biyotik ve abiyotik bileşenlerinden oluşan 15 faktör belirlenmiş ve ilgili veriler oluşturulan verisetine girilmiştir. Veriseti SPSS paket programında Pearson's korelasyon ve MANOVA analizine tabi tatulmuştur. Analiz sonuçlarına göre; Genel Örtüş ve organik madde miktarı en çok korelasyon ilişkisine sahip faktörler olarak bulunmuştur. Regresyon analizinde Anakaya bağımsız değişken, genel örtüş, birlik tür sayısı ve parsel tür sayısı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Regresyonda granit ve tüf anakayalar, her 3 bağımlı değişken açısından en önemli anakaya tipi olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vegetation reserch has been studied in Turkey for nearly 70 years. Approximately 1500 plant association have been identified to date and more than 400 plant associations belonged to the steppe ecosystems. There is no study on the statistical analysis of these studies which have phytosociological classification. For this purpose, this study aimed analyzing steppe associations. For this purpose, 15 factors consisting of biotic and abiotic components of plant associations were identified end related data were entered into the data set. The data set was subjected to Pearson's correlation and MANOVA analysis in SPSS package program. According to the results of the analysis, the general covering and amount of organic matter were the most correlating with plant assocaitions. In the regression analysis, bedrock independent variable, general covering, number of association species and number of parcel species were determined as dependent variables. In regression, granite and tuff bedrock were identified as the most important bedrock type in terms of each 3 dependent variables.