Bursa UludağIchneumonıdae (Hymenoptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies of Ichneumonidae (Hymenoptera) species from Uludağ, Bursa
  1. Tez No: 608402
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Faunistik ve sistematik çalışmalar, biyolojik bilimler arasında çok önemli bir yer tutarken, yapılan her çalışma ülkemizin zengin böcek faunasının ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2017-2018 yılları arasında Bursa ili Uludağ Doğal Koruma Alanı'ndan toplanan Ichneumonidae türlerini tespit etmek amacıyla yürütülen çalışma sonucunda, Campopleginae, Cryptinae ve Diplazontinae altfamilyalarına ait 330 örneğe ait ve 27 tür belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmaya her bir türe ait, toplama alanları, toplanma tarihi, toplandığı rakım, birey sayısı ve cinsiyeti, ziyaret ettiği bitkiler, Türkiye ve genel coğrafi dağılımı da eklenmiştir. Çalışma sonucunda, tespit edilen, 27 türden, Campoletis thomsoni (Roman, 1915), Diadegma glabriculum (Holmgren, 1859), Acrolyta rufocincta (Gravenhorst, 1829), Dichrogaster heteropus (Thomson, 1896), Mesoleptus congener (Förster, 1876), Phygadeuon hercynicus Gravenhorst, 1829, Phygadeuon nitidus Gravenhorst, 1829, Phygadeuon lapponicus Thomson, 1884, Thaumatogelis audax (Olivier, 1792), Woldstedtius citropectoralis (Schmiedeknecht, 1926) türleri Türkiye faunası için yeni kayıt iken, Campoletis agilis (Holmgren, 1860), Dichrogaster schimitscheki (Fahringer, 1935), Gelis exareolatus (Förster, 1850 ve Diplazon pallicoxa Manukyan, 1987 türleri de ülkemiz için şimdilik endemik durumdadır.
Özet (Çeviri)
Faunistic and systematic studies have a very important place among biological sciences; therefore, each study has contributed to the emergence of the rich insect fauna of our country. This study was carried out to determine the species of Ichneumonidae collected from Uludağ Natural Conservation Area in Bursa province between 2017-2018. Because of the study, 330 samples and 27 species belonging tor subfamily Campopleginae, Cryptinae and Diplazontinae were determined. Besides, collecting area, date of collecting, altitude collecting, individuals and sex number, visited plants, and distribution on Turkey and general geographic distribution of species have been given. Total of 27 species Campoletis thomsoni (Roman, 1915), Diadegma glabriculum (Holmgren, 1859), Acrolyta rufocincta (Gravenhorst, 1829), Dichrogaster heteropus (Thomson, 1896), Mesoleptus congener (Förster, 1876), Phygadeuon hercynicus Gravenhorst, 1829, Phygadeuon nitidus Gravenhorst, 1829, Phygadeuon lapponicus Thomson, 1884, Thaumatogelis audax (Olivier, 1792) and Woldstedtius citropectoralis (Schmiedeknecht, 1926) are new for the Turkish fauna. Besides, Campoletis agilis (Holmgren, 1860), Dichrogaster schimitscheki (Fahringer, 1935), Gelis exareolatus (Förster, 1850), and Diplazon pallicoxa Manukyan, 1987 are endemic for our country for the present.