Aptamer based biosensor design for gluten detection
Glüten tespiti için aptamer tabanlı biyosensör tasarımı
  1. Tez No: 608489
  2. Yazar: GÖKAY SU YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Genetik, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Birçok insan glüten kaynaklı olarak intolerans veya çölyak hastalığı çekmektedir. Bununla beraber, sağlıklı yaşam için de glüten içermeyen beslenme şekline giderek artan bir talep oluşmuştur. Çölyak hastalığının veya glüten intoleransının tek tedavisi, glüten içermeyen beslenme şekli olmaktadır. Bunların sonucunda, çiğ ve işlenmiş yiyeceklerde glüten tespiti ihtiyacı artmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, glüten tespiti için aptamer tabanlı bir biyosensör tasarımı yapmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için, örneklerin ön işlemesini gerçekleştirdik ve bunu Prolamine Working Group (PWG)'tan elde ettiğimiz standart ile karşılaştırdık. Buna ek olarak bilimsel literatürde daha önce kullanılmış olan aptamerlere biotin ekleyerek bunların glüteni tespit etme özelliklerini ELİZA yöntemiyle test ettik. Son olarak, yanal akımlı test (Lateral Flow Test) formatında kendi ürettiğimiz stripler üzerinde biotin işaretlenmiş aptamerleri test ettik. Sonuç itibariyle, potansiyel olarak farklı kaynaklardan glüten varlığını tespit edebilecek ve miktarını ölçebilecek bir biyosensör tasarlamış olduk. Biyolojik tanıma elementi olarak, kolay üretilebilmesi, farklı koşullarda stabil olması ve hızlı sonuç vermesi sebebiyle aptamerleri tercih ettik. Aptamerler yeni jenerasyon biosensörler olduğu için, aptasensör olarak adlandırılmakta ve bizim koşullarımıza iyi adapte olmuştur.
Özet (Çeviri)
A lot of people are suffering because of gluten intolerance or celiac disease which is caused by gluten. Additionally, there is a growing demand for the gluten-free diet as a part of healthy lifestyle. The only treatment for the celiac disease or gluten intolerance is to follow a strict gluten-free diet. As a result, there is an increasing need for the gluten detection for not only raw food but also for the processed food. The goal of our study was to design an aptamer-based biosensor for the gluten detection. To achieve this goal, we have optimized sample preprocessing and compared the results with industry standard gluten from Prolamine Working Group (PWG). We have also, modified some aptamers that are already used in some scientific reports with biotin and tested their ability to recognize gluten using ELISA. Finally, we have used lateral flow assay format to detect gluten using biotinylated aptamers on our homemade strips. Therefore; we designed specific biosensor that has the potential to detect and quantify different sources of gluten. We choose aptamer as the biological recognition element because it is easy to produce, it is stable under different conditions and it is fast for the detection of proteins. Since aptamers are new generation of biosensor, which is called aptasensors, they will be well adapted to our conditions.