Lomber spinal stenoz ve cerrahi tedavisi (60 olgunun değerlendirilmesi)
- Tez No: 60860
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Lomber spinal stenoz tanısı konulmuş ve intraoperatif olarak doğrulanmış, 27 kadın, 33'ü erkek olmak üzere toplam 60 hasta incelenmiştir. Hastalar ameliyat edildikten sonra bir yıl süreyle izlenmiş; bunlara ait veriler, uygulanan cerrahi prosedür ile karşılaştırılarak, tartışılmıştır. Hastaların sıklık sırasına göre ağrı (% 100), uyuşukluk (% 75), kuvvetsizlik (% 63), nörojenik kladikasyon (% 53) başvuru yakınmalarını oluşturmaktaydı. Hastaların yapıları fizik muayenelerinde, 53 hastada duysal kusur, 44 hastada refleks bozukluk, 39 hastada çeşitli derecelerde kuvvet kaybı, 4 hastada da atrofi saptanmış olup, 9 hastada sinir germe testi pozitif olarak bulunmuştur. Refleks bozukluk olan hastalarda Achille refleksinin daha sık olarak etkilendiği dikkati çekmiştir. Hastaların tümüne myelografik tetkik yapılmıştır. 43 hastada lomber spinal stenoz tanısı konulmuş olup, geri kalan 17 hastanın onunda disk hernisi ile ayırcı tanı yapılamamış, 5 hastada blok, 2 hastada myelografi negatif olarak saptanmıştır. Myelografinin ayırıcı tanıdaki başarısı % 71 olarak tesbit edilmiştir. Gelişimsel ve mikst stenozu olan 9 hastaya laminektomi, geri kalan 51 degeneratif stenozu olan hastayada hemilaminatomi, kısmi facetektomi, foraminatomi uygulanmış olup, tam iyileşme % 53,3 ve kısmi iyileşme % 33,3 oranında bulunmuştur. Toplam olarak cerrahiden yarar gören hasta sayısı % 86,6 oranında olup, yarar görmeyenler % 13,3 oranındadır. Sonuç olarak lomber spinal stenozda hastaların cerrahi tedavilerinin etkili bir yöntem olduğu görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we investigated a total number of 60 patients (27 females and 33 males) whose diagnoses were lumbar spinal stenosis which was confirmed intraoperatively. The patients have been followed for one year after the operation and the obtained data were discussed by comparing the applied surgical procedures. The majority of patients were complaining of pain (% 100), numbness (% 75), of strenght (% 63,3), neurogenic claudication (% 53) at their administration to our clinic. In their physical examination, sensory deficiency has been found in 53 patients, reflex deficiency in 44, lost of strenght at different degreess in 39, and atrophy in 4. In 9 cases Lasegue sign was positive. It has been noted that the Achille reflex was the most frequently affected one in cases with reflex deficiency. All patients have undergone myelographic examinations. 43 cases were diagnosed as lumbar spinal stenosis, in 10 cases differential diagnosis couldn't be accomplished and in 5 cases have been found block, and in 2 cases myelographic tests were negative. Myelography was successful in 71 % of patients. 9 patients with developmental and mixed stenosis were laminectomized; to 51 patients with degenerative stenosis hemilaminatomy, partial facetectomy, foraminatomy were applied. 53,3 % of patients were cured totally and 33,3 % partially. The surgical treatment was successful in 86,6 % of cases. As a conclusion we have found that surgical treatment is a successful procedure in treating the patients with lumbar spinal stenosis.