Adolesan sporcuların tükenmişliğinin belirlenmesinde algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliği ve güdüsel ikliminin rolü
The role of perceived parental perfectionism and motivational climate in determining burnout in adolescent athletes
- Tez No: 608705
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE HÜLYA AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş-Amaç: Çalışmanın amacı adolesan sporcuların tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesinde spora yönelik anne ve baba mükemmeliyetçiliği ve algılanan anne ve baba güdüsel iklim rolünü araştırmaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise tükenmişlik düzeyinin cinsiyet, spor türü ve spor deneyimine göre incelenmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 12-18 yaş arası 152 kız (Xyaş= 13.07 ± 1.37) ve 182 erkek (Xyaş=13.73 ±1.81) olmak üzere toplam 334 (Xyaş=13.43± 1.66) sporcu katılmıştır. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Sporda Tükenmişlik Ölçeği”,“Ebeveyn Güdüsel İklim Envanteri-2”ve“Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'nin Algılanan Aile Baskısı Alt Boyutu”uygulanmıştır. Verilerin analizinde çoklu hiyerarşik regresyon analizi ve bağımsız örneklemlerde t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to examine the role of perceived parental perfectionism and motivational climate in determining burnout level of adolescent athletes. The second aim of this study is to examine burnout levels with regard to sex, sport type and sport experience. Material and Methods: One hundered fifty two girls (Mage = 13.07 ± 1.37) and 182 boys (Mage= 13.73 ± 1.81), in total 334 (Mage = 13.43 ± 1.66) adolescent athletes participated in this study. Athlete Burnout Questionnaire, Parent-Initiated Motivational Climate Questionnaire-2 and Perceived Parental Pressure Subscales of Sport Multidimensional Perfectionism Scales were administered to participants. Multiple hierarchical regression analysis and independent t test were used.