Kadınlarda kıyafet seçiminin kemik mineral yoğunluğu ve serum d vitamini düzeylerine etkisi
The effect of outfitting style in women on bone mineral density and serum vitamin d levels
  1. Tez No: 609230
  2. Yazar: TUBA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Özet GİRİŞ: D vitamini eksikliği, osteoporoz gelişiminde en önemli risk faktörlerinden birisidir. Son zamanlarda, çoğu zaman güneşli olan Akdeniz ülkelerinde D vitamini eksikliği beklenenden daha sık görülmektedir. Ülkemiz de bu güneşli ülkelerden biridir . Biz çalışmamızda 30-40 yaş arası kadınlarda kıyafet seçiminin kemik mineral yoğunluğu (BMD) ve plazma D vitamini düzeyleri üzerindeki etkisini araştırdık. YÖNTEM: Çalışmaya 30-40 yaşları arasında seksen kadın dahil edildi. Kıyafet seçimlerine bağlı olarak iki gruba ayrıldılar. Grup-1 açık giyim tarzı olan 40 olgudan oluşurken, grup-2'deki 40 kadın geleneksel kapalı giyim tarzından oluşuyordu. Kadınlar osteoporoz için risk faktörleri açısından sorgulandı. Plazma 25 (OH) 2 D3 vitamini ve parathormon (PTH) düzeyleri, rutin kan analizörleri ile birlikte test edildi. Lomber 1-4'ün KMY'si, femur boynu, trokanter ve Ward üçgeni ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Abstract AIM: Vitamin D deficiency is one of the most important risk factors in the development of osteoporosis. Recently, vitamin D deficiency is more frequently encountered than expected in Mediterranean countries, which are sunny most of the time. Our country is one of these sunny countries and here, we investigated the effect of outfitting style on bone mineral density (BMD) and plasma vitamin D levels in women aged between 30-40 years. METHOD: Eighty women, aged between 30 and 40 years, were included in the study. They were divided into two groups, depending on their dress selection. Group-1 consisted of 40 cases with an open clothing style, while the 40 women in group-2, preferred the covered clothing style. Women were questioned in terms of the risk factors for osteoporosis. Levels of plasma 25(OH)2 vitamin D3 and parathormone (PTH) were tested along with routine blood analyses. BMD of Lumbar 1-4, femur neck, trochanter, and Ward's triangle were measured. RESULTS: In group-2, number of pregnancies and body mass index (BMI) was statistically significantly higher (p < 0.05). When the laboratory parameters were compared, in group-2, only levels of plasma 25 (OH)2 vitamin D3 was significantly lower than group-1 (p < 0.05). There was no significant difference among groups in terms of BMD. In group-2, there was a positive correlation between BMI and BMD at L1-4, hip, femur neck, and trochanter regions (p < 0.01, 0.01, 0.05, and 0.05, respectively). CONCLUSION: Traditional clothing style leads to vitamin D deficiency in women. In order to meet vitamin D need, the face, arm and leg regions of the body should be exposed to one minimal erythemal dose (MED; i.e., slight redness of the skin) of sunlight, at least two or three times a week. We believe that these cases should be more closely monitored for bone loss, especially during postmenopausal period, which is considered as a risky term in terms of osteoporosis development.