Bulanık mantık kontrollü iki eksenli güneş takip sistemi
Dual-axis solar tracking system with fuzzy logic control
  1. Tez No: 609363
  2. Yazar: ADNAN MOHAMMAD ANWER SHAKARJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son günlerde, güneş enerji sistemleri sıkça kullanılan bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Güneş enerji sistemlerinin verimliliğini birden fazla faktör etkilemektedir. Bu faktörlerden en önemlisi güneş panellerinin doğru bir açıda güneşi izlemesidir. Bu tez çalışmasında, bulanık mantık kontrollü iki eksenli güneş takip sistemi Raspery-pi mikrodenetleyici kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sistem değişen şartlara göre tam otomatik olarak çalışmakta ve uyum sağlamaktadır. Işık sensöründen ışınım ve güneş panelinden akım bilgileri alınarak bulanık mantık kurallları ile işlenmektedir. Buna göre mikrodenetleyici panele bağlı olan motorları doğru bir şekilde konumlandırmaktadır. Sistem meteorolojik değişimleri ve bir arızadan kaynaklanan dış ortamı dikkate alabilmektedir. Bu yaklaşım, gereksiz enerji kaybını azaltmaktadır. Geleneksel sensör güneş takip sistemlerine kıyasla bu sistemle açıyı kontrol etmek daha kolay olduğu için daha hassas ve dış ortam değişikliklerinden kaynaklanan hata daha az olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, solar energy systems are a frequently used renewable energy source. More than one factor affects the efficiency of solar energy systems. The most important of these factors is that the solar panels follow the sun at the right angle. In this thesis, fuzzy logic controlled biaxial tracking system is realized by using Raspery-pi microcontroller. This system works fully automatically and adapts to changing conditions. Radiation from the light sensor and current information from the solar panel are taken and processed with fuzzy logic rules. Accordingly, the microcontroller correctly positions the motors connected to the panel. The system can take into account meteorological changes and the external environment caused by a fault. This approach reduces unnecessary energy loss. Because it is easier to control the angle with this system compared to traditional sensor solar tracking systems, it is more sensitive and less error caused by outdoor changes.