Prolaps ve inkontinans bilgi anketinin Türkçe versiyonu: Kültürel adaptasyon, güvenilirlik ve geçerlilik
Turkish version of prolapse and incontinence knowledge questionnaire: Cultural adaptation, reliability and validity
  1. Tez No: 609490
  2. Yazar: ARİFE KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire'i (PIKQ) Türkçeye çevirmek ve Türkçe versiyonunun (Prolaps ve İnkontinans Bilgi Anketi: PİBA) güvenilirlik ve geçerliliğini Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran kadınlar üzerinde incelemektir. Yöntem: Araştırmaya, 18 yaşından büyük, 206 gönüllü olgu dâhil edildi. Standart çeviri prosedürüne uygun olarak hazırlanan PİBA'nın anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi (n=20). Katılımcılar, fiziksel ve sosyodemografik özelliklerine; obstetrik-jinekolojik hikâyeleri ile menstrual durumlarına; düzenli egzersiz alışkanlıklarına; mevcut tıbbi şikâyetlerine ve kliniğe başvuru nedenlerine yönelik sorgulandı. Ayrıca katılımcılara PİBA ile birlikte İnkontinans Kısa Testi (İKT), Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi (GPTRA), Pelvik Taban Distres Envanteri Kısa Formu (PTDE-20) ve Pelvik Taban Etki Anketi (PTEA-7) uygulandı. Bir hafta sonra değerlendirmeler tekrarlandı (n=27). Ölçeğin iç tutarlılığı, test-tekrar test güvenilirliği ve yapı geçerliliği incelendi. PİBA-Üİ ve PİBA-POP alt ölçekleri ile PİBA toplam puanlarının diğer ölçeklerden alınanlarla ilişkileri değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışmadaki olguların yaş ortalamaları 31.79 ± 8.79 bulundu. PİBA-Üİ ve PİBA-POP'un iç tutarlılıkları yüksek (Cronbach α=0.754); madde-toplam korelasyonları sırasıyla 0.127-0.576 ve 0.217-0.509 olarak bulundu. PİBA-Üİ ve PİBA-POP alt ölçekleri ile PİBA'nın test-tekrar test güvenilirliğinin de yüksek olduğu (ICC değerleri, sırasıyla: 0.949, 0.911 ve 0.878) görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to translate Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire (PIKQ) into Turkish, and to investigate its (PİBA) reliability and validity on women who applied to gynecology and obstetrics outpatient clinics. Method: Two hundred and six volunteer participants over 18 years of age were included. Comprehensibility of PİBA, which was prepared according to a standard translation procedure was tested in a pilot study (n=20). The participants were questioned about their physical and socio-demographical characteristics; obstetrical-gynecological histories and menstrual states; regular exercise habits; current medical complaints and reasons of applying to the clinics. Also, in addition to PİBA, Incontinence Quiz (IQ), Global Pelvic Floor Bother Questionnaire (GPFBQ), Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDI-20) and Pelvic Floor Impact Questionnaire (PFIQ-7) were applied to the participants. The assessments were repeated after one week (n=27). Internal consistency, test-retest reliability and construct validity of the measure were investigated. Correlations of scores from PİBA-Üİ, PİBA-POP subscales and overall PİBA with scores from other measures were evaluated. Results: The mean age of the participants was 31.79 ± 8.79. Internal consistency of PİBA-Üİ and PİBA-POP were high (Cronbach α=0.754 for both); and item-total correlations were 0.127-0.576 and 0.217-0.509, respectively. Also, test-retest reliability of PİBA-Üİ and PİBA-POP subscales, as well as overall PİBA, were high (ICC=0.949, 0.911 and 0.878, respectively).