Spor kuruluşları çalışanlarının iş-yaşam dengesi iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi Muğla ili örneği
Investigation of the relationship between work-life balance work satisfaction and organizational commitment levels of sport organization employees
- Tez No: 609505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, spor kuruluşları çalışanlarının iş-yaşam dengesi, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Muğla ilinde bulunan resmi ve özel spor ile ilgili kurum ve kuruluşlarında çalışan bireyler oluşturmaktadır. Bu bireylerden ulaşılabilen ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 82 (% 30,5 i Kadın, % 69,5'i Erkek) kişi örneklemde yer almıştır. Araştırmada, veri toplamak amacıyla; iş ve özel yaşam dengesine yönelik algıları ölçmek üzere Apaydın (2011) tarafından geliştirilen İş-Yaşam Dengesi Ölçeği, iş doyum düzeylerini ölçmek için Minnesota Doyum Ölçeği, çalışanların örgütsel bağlılık algısını ölçmek için Meyer ve arkadaşlarının geliştirdiği (1993) Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve katılımcıların bazı kişisel bilgilerine ulaşabilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. İstatistiksel olarak, ölçeklerin güvenirliği Cronbach Alpha katsayısı ile hesaplanmış, yüzde, frekans iki değişken arasındaki farkı hesaplamak için Independent Sample t Testi, ikiden fazla değişkenler arasındaki farkı hesaplamak için Anova Testi ve ardından değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmada kadınların erkeklere göre, yaşamın işten ibaret olma alt boyutunda farklılık tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninin iş tatmini ve örgütsel bağlılık alt boyutlarında ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationships between work-life balance and work satisfaction of the sports institution employees and their levels of organizational loyalty. The population of the study is composed of individuals working in official and private sports institutions in the city of Muğla. Of these individuals, 82 of them who were accessed and who accepted to volunteer (30,5% women, 69,5% men) participated in the sample. In order to collect data in the study, work and private life balance scale developed by Apaydın (2011) was used to measure the perceptions for work and private life balance, Minnesota Satisfaction scale was used to measure work satisfaction levels, Organizational Loyalty Scale (1993) developed by Meyer et al. was used to measure the organizational loyalty perception of employees and“Personal Information Form”arranged by the researcher was used to access some personal information of participants. As statistical analysis, the reliability of scales was calculated by Cronbach alpha coefficient, Independent Sample t test was conducted to calculate the percentage, frequency and the difference between two variables, Anova test was conducted to calculate the difference between variable more than two and correlation analysis was made to determine the relationships between variables.