Cuha el-Arabi ve fıkraları üzerine bir inceleme
A study on Juha el Araby and his jokes
- Tez No: 609635
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Cuha karakterinin Arap ülkelerinde mühim ve Arap halk edebiyatında etkili olması dolayısıyla yaşamış olduğu siyasi, sosyal ve tarihi çevrede fıkralarıyla dönemin siyasi gerçeğini nasıl yansıttığını ve fıkraları halkın siyasi taleplerini eleştirel ve alayıcı bir üslupla ifade etmek için kullanmasına nazaran fıkralarının tesir etmiş olduğu sosyal ve siyasi yönleri değerlendilmiştir. Fıkralarında toplumsal reform amacıyla o zamanda yaygın olan olumsuz toplumsal özellikleri dile getirmesi Cuha fıkralarının en önemli yönlerinden biridir. Araştırma, doküman incelemesine dayalı nitel bir yaklaşma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çok sayıda Cuha EL Arabi fıkrası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We evaluated how Juha's character reflects the political reality of the period with his ideas in the political, social and historical environment in which he lived due to his influence in arab countries and arab folk literature, with social and political aspects influenced by his ideas to express the political demands of the people in a critical and derogatory manner. Reform is one of the most important aspects of the joke clauses. The research is based on a qualitative approach based on document analysis . several Cuha El Araby's jokes were examined in the study .