An investigation of emergence, development and types of open design: A case study on socially responsible design approach
Açık tasarımın ortaya çıkış, gelişim ve türlerinin incelenmesi: Sosyal sorumlu tasarım yaklaşımı ile ilgili bir vaka çalışması
  1. Tez No: 609747
  2. Yazar: HALE ALTINOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, açık tasarımın ortaya çıkışını, gelişimini ve türlerini incelemek ve sosyal sorumlu tasarımı içeren bir projeye etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla iki aşamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk aşama, açık tasarım üzerine bir literatür taramasından ibarettir. İkinci aşamada, sosyal olarak sorumlu bir projeye açık tasarımın etkisini araştırmak için açık tasarım ilkelerini benimsemiş bir projenin kurucularından ve gönüllülerinden biri ile yapılan röportajı içeren bir vaka çalışması yapılmıştır. Nitel veri analizinden sonra, bulgular incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma, açık tasarımın sosyal sorumluluk tasarımı kapsamındaki kullanımında etkileri ve potansiyeli olduğu yönünde sonuçlanmıştır. Yapılan çalışmada, sosyal sorumluluk projelerindeki açık tasarım uygulamalarının literatürde belirtilen rol değişimlerini içerdiği açığa çıkmıştır. Ek olarak, kaynaklara erişim ve bireysel üretim açısından kolaylık sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the emergence, development and types of open design and to evaluate its effects on a socially responsible design project. For this purpose, a two-stage study was performed. The first stage involves a literature review on open design. In the second phase, a case study was conducted to explore the effect of open design on a socially responsible design project that involved interviews conducted with the founder and volunteers in a project in Turkey that has adopted the principles of open design and designers who have design experience on the subject with their graduation project. After qualitative data analysis, the findings gathered from the interviews were examined and evaluated. The research has concluded that open design has effects and potential in the use of socially responsible design. In the study, it is revealed that the applications of open design in a socially responsible project include the role changes mentioned in the literature. In addition, it provides more convenience in terms of access to open resources and individual production.