Bursa yöresinde gastro-intestinal nematod invazyonu tespit edilen koyunlarda İvermectinle sağaltım denemeleri ve bu ilacın bazı kan parametrelerine etkisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 60980
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Gastroenteroloji, Pharmacy and Pharmacology, Gastroenterology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma, doğal gaetro-inteetinal nematod invaayonlu koyunlarda ivermeotinin sağaltım etkilerini ve bası kan parametreleri üzerinde değişiklik yapıp yapmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmamızın materyalini bakım koşullarının farklı olduğu A ve B çiftliklerinden genel muayene yapılarak seçilen toplam 103 adet merinos ırkı koyun oluşturulmuştur. A çiftliğinde 30 adet diğer çiftlikte ise 23 adet koyuna 0.2 mg/kg ivermectin subcutan olarak uygulanmış A çiftliğinde 30 adet, diğer çiftlikte ise 23 adet koyuna 0.2 mg/kg ivermectin subcutan olarak uygulanmış, A çiftliğinde 30 B çiftliğinde 20 adedi ise kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Çalışmam ısı kapsamındaki tüm hayvanların, ilaç uygulanmadan önce ve uygulandıktan ondört gün sonra canlı ağırlıkları belirlenmiş ve dışkıları alınarak EPG muayeneleri ile ilk günkü dışkılardan dışkı kültür ve larva identiffikasyonları yapılmıştır. Tüm hayvanlardan sıfırıncı, yirmidördüncü ve kırksekizinci saatlerde ve ondördüncü günde kan alınarak Haematocri.i, Total Leukocyte, Neutrophyl.Lymphocyte, Eosinophyl, SGOT, SGPT ve T.P. değerleri saptanmıştır. Grupların parazilolojik ve kan bulgularına ait ortalama değerler (x), standart hataları ( Sx ) ile grupların kendi içlerindeki ve gruplar arasındaki farkın önemi (F), varyans analizi yapılarak belirlenmiştir. Çiftliklerde Trichoebrorıgylus ve Ostertagia spp'nin dominant oldukları saptanmış ve ivermeotinin gastro intestinal nematodlara karşı, A çiftliğinde % 100, B- 31 çiftliğinde iee Mematodiruslara %80.1, Trichostrongylidae ' lere de % 96.8 oranında etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study was to find out the therapeutic effect of ivermectin on sheep infested naturally with gastro-intes tinal nematode and bo determine the changes on some blood parameters during the treatment. This study was carried out with total of 103 Merino sheep selected following general examination of the sheep from farms A and B having different hygienic conditions. Ivermectin was given suboutaneously at a dosage of 0.2 rng/kg to 30 sheep in farm A and 23 sheep in farm B. 30 sheep in farm A and 20 sheep in farm B were served as control. Weights of each animal used in this study was recorded before the treatment and. on the 14 th. day after therapy. EPG tests and culture were made on the fecaJ samples taken from each animal and the larvae found were identified. Blood, samples were taken from each animal on the 0,24th, 48th. hours and on the 14th day of the therapy. Total leucocytes, neutrophyl, lymphocyte, eosinophyl counts were made and haematocrit, SGOT, SGPT and TF values were determined. Mean values of parasitic counts and haomo tological findings (aritmetic mean) (x), standard error of the mean (Sx) and significance of the differences recorded, in test group and control group as well as between these groups (F) was determined by analysis of variance. This study revealed that Tr ichostrongyluo and Ostertagia spp. are. the dominant in these animals and ivermectin is 100 % effective on gar- 1 ro- i ntestinal nema tods in farm A- 54 animal s. T he effect of ivermectin was determined as 80.1 % on Nematodirus and 98.8 % on Trichostrongylus in farm B animals.