Fetᾱvᾱ-yı Ali Efendi (1b-30b) Giriş- inceleme-metin-dizin-tıpkıbasım
Fetᾱvᾱ-yi Ali Efendi (1b-30b) Introduction-reswarch-text-index-facsimile
  1. Tez No: 609839
  2. Yazar: FATMA MAYTAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK HERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada Şeyhülİslām Çatalcalı 'Ali Efendi'nin Fetevā-yı 'Ali Efendi adlı eserinin 1b- 30b varakları arasındaki bölümler incelenmiştir. Bu varakların çeviri yazısı yapılmıştır. Eser imlâ, ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. Çalışma; Giriş, İnceleme, Metin, Dizin, Tıpkıbasım olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; eserin türü, eserin adı, yazılış amacı, yazarı, yazılış tarihi, eserin konusu ve içeriği, eserin tespit edilen nüshaları, eserin hazırlanmasında dikkat edilen hususlar hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde yazılış özellikleri, ses bilgisi ve şekil bilgisi hakkında bilgiler verilmiştir. Metin bölümünde eser, sayfa numaraları verilerek çeviri yazıya aktarılmıştır. Dizin bölümünde kelimeler alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Çalışmanın sonuna eserin tıpkıbasımı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation was investigated Fetevā-yı Ali Efendi of Shaikh al-lslam Çatalcalı Ali Efendi that chapter between 1b-30b papers. Chapter of this study was this papers translated. Work was examined on account of spelling, sound and figure. Our study consist of five chapter that entrance, surveying, text, concordance, sameissue. In entrance is gived information about sort of the work, name of work, purpose of writing, writer, date of rating, subject of the work and the contents, detected copies of work, points of attention in the preparation of the work. In chapter of surveying is gived information about spelling features, phonology and morphology. In text section work is tranlation article. In index section words are ranked according to alphabetic order. In the and of the work, facsmille is placed.