Ticari uyuşmazlıkların arabuluculuk yöntemi ile çözülmesi
Settlement of commercial disputes by mediation method
- Tez No: 610758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
22.06.2012 Tarihinde yayınlanan, 22.06.2013 tarihinde yürürlüğe giren Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, m.1/2 uyarınca, yabancılık unsuru taşıyanlar da dahil olmak üzere, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yöntemi ile çözülmesi mümkün hale gelmiştir. 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile, iş hukukundan kaynaklı bazı uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucuya başvurulması dava şartı haline getirilmiştir. Ticari uyuşmazlıklarda dava şartı arabuluculuk kavramı ise, 7155 Sayılı Abonelik Sözleşmelerinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun ile getirilen düzenleme ile yürürlüğe girmiştir. İlgili kanunla birlikte Türk Ticaret Kanunu'na 5/A maddesi eklenmiş ve bu madde ile birlikte TTK 4. maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı haline gelmiştir.“Ticari Uyuşmazlıkların Arabuluculuk Yöntemi İle Çözülmesi”başlıklı bu tez, ticari uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuk alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemini konu almıştır. Bazı ticari uyuşmazlıkların dava şartı arabuluculuk uygulaması kapsamına alınması, bu tezin yazılmasına sebep olmuştur. Tezin amacı, arabuluculuk kurumunu daha iyi anlatabilmek, arabuluculuğa elverişli olan ve olmayan ticari uyuşmazlıklardan bazılarını incelemek, dava şartı kapsamında kalan bazı ticari uyuşmazlıklar hakkında fikir vererek dava aşamasında yaşanacak mağduriyetleri önlemek ve yapılması gereken kanuni düzenlemelere ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
The Law on Mediation in Legal Disputes, as per particle ½, which is published on 22.06.2012 and is came into operation on 22.06.2013, it has become possible to settle the private law disputes that are arising from the business or transactions that can be freely saved by the parties, including those with foreign element, through mediation. With the Law on Labor Courts No. 7036 and the regulation introduced in labor law, in some disputes arising from labor law, before filing a lawsuit, it is made a condition to apply to the mediator. The concept of mediation in commercial disputes has been enacted by the Law No. 7155 which is on the Procedure for Starting the Follow-up of Money Receivables from Subscription Agreements. Clause 5/A has been added to the Turkish Commercial Code with the related law, and with this clause, it is made a condition to apply to the mediator before filing a lawsuit about the receivables and compensation claims, which are the subject of payment of some amount of money, from the commercial lawsuits specified in article 4 of the TCC and other laws. This thesis titled“Settlement of Commercial Disputes By Mediation Method”is concerned with the mediation method in the resolution of commercial disputes. Entering the mediation application of the lawsuit requirement in case of commercial disputes into force causes this thesis to be written. The aim of the thesis is to provide a better understanding of the mediation institution and to consider the suitability of the commercial disputes for mediation and whether the commercial dispute is subject to litigation and to prevent the victimizations to be experienced and to shed light on the legal regulations to be made.