Radyasyondan korunmak için tungsten oksit-polimer kompozitlerinin hazırlanması gama ışınlarını tutma ve termal özelliklerinin incelenmesi
Preparation and Investigation of Tungsten oxide-polymer Composites for Gamma radiation Shielding and Thermal properties
- Tez No: 610939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, radikal polimerizasyon metodu ile poliHEMA, poli(HEMA-ko-S) ve polistiren sentezlendi. Bu amaç için, HEMA, Stiren, HEMA ve stiren, istenilen polimerleri vermek üzere sırasıyla, 0.5, 2,5 ve 2 saat boyunca 70 °C' de AIBN ile reaksiyona sokuldu. Sentezlenen PHEMA, Poli(HEMA-ko-S) ve PS FTIR, GPC, XRD, SEM, TG ve 1H NMR spektroskopisi ile karakterize edildi. %10 ila %50 tungsten(VI) oksit ve bu polimerler arasında 80-100 °C' de kompozitler oluşturuldu. Kompozitlerin gama ışını lineer soğurma katsayıları(µ) NaI(Tl) sintilasyon dedektörü kullanarak hesaplandı. Kompozitlerin teorik soğurma katsayıları, XCOM platformu tarafından temel analizleri göz önüne alınarak varsayımsal olarak hesaplandı. SEM analizinin sonuçlarına göre, tungsten(VI) oksit partikülleri ve PHEMA, Poli (HEMA-ko-S), PS arasında homojen dağılım gözlendi. Geçirgenlik parametreleri yarı geçirgenlik (HVL), 1/10 geçirgenlik (TVL) ve ortalama serbest yol (MFP) hesaplandı. İncelenen kompozitler arasında en iyi koruyucu malzemenin, daha düşük soğurucu kalınlığına ve daha yüksek bir doğrusal zayıflama katsayısına sahip PHEMA+50% WO3. 2H2O kompozitinin olduğu gözlemlendi. Ayrıca, Işınlanmamış ve ışınlanmış polimer kompozitlerin ısıl bozulması da incelendi.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was shown that polyHEMA, poly(HEMA-co-S) and PolySytrene composites including tungsten (VI) oxide were formed in groups (10% to 50%) by radical polymerization. For this goal, HEMA, Styrene, Hema and sytrene were reacted with AIBN at 70 °C for 0,5 h, 2,5 h, and 2 hours at different solvent to give the consistent polymers respectively. Synthesized polyHEMA, poly(HEMA-co-S) and PolySytrene were defined by FTIR, GPC, XRD ,TG and 1H NMR spectroscopy. These polymers and tungsten (VI)oxide were formed composites between 80-100 °C. The gamma ray attenuation coefficient of composites were calculated using the NaI(Tl) scintiation detector. The theoretical absorption coefficients of the composites were also calculated hypothetically by the XCOM platform, taking into account fundamental analysis of composites. Consistent with the consequences of SEM analysis, were observed homogeneous distribution among tungsten (VI) oxide particles and PHEMA, Poli(HEMA-ko-S), PS. Shielding parameters as the tenth value thickness, the half-value thickness, and the mean free path were calculated. Among the composites studied, the best protective material was observed PHEMA +50% WO3 with lower absorption thicknesses and a higher linear attenuation coefficient. Also, thermal degradation of unirradiated and irradiated polymer composites had been examined.