Üç boyutlu görüntüleme ve simülasyon programının deri konfeksiyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation on usability of 3d visualization and simulation programs in leather apparel
  1. Tez No: 611141
  2. Yazar: NİLAY ÖRK EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METE MUTLU, PROF. DR. OKTAY PAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bir deri konfeksiyon üretiminde en önemli gider kalemi hammadde yani mamul deridir. Herhangi bir kalıp veya dikim hatasından kaynaklanan hammadde ve zaman kaybı deri konfeksiyon atölyesine ek bir maliyet çıkarmaktadır. Üç boyutlu (3D) görüntüleme ve simülasyon programları ile, hazırlanan giysi kalıplarının numune dikmeden farklı sanal mankenler üzerinde dikilmiş halde görüntülenmesini sağlayarak zaman, işçilik ve hammadde kaybını minimuma indirmek mümkün olabilmektedir. Mevcut yazılımların kütüphanelerinde deri materyali ile ilgili yeterli bilgilerin bulunmaması, bu yazılımların deri konfeksiyon firmalarında kullanımını engellemektedir. Bu çalışmada, üretimde kullanılmakta olan farklı türdeki derilerin ve kumaşların özellikleri belirli standartlar ve FAST (Fabric Assurance by Simple Testing) sistemi ile tespit edilip yorumlanarak Assyst 3D Vidya programının veri tabanına dahil edilmiştir. Assyst CAD programında oluşturulan 2D elbise kalıplarının 3D Vidya programına aktarımı gerçekleştirilip, belirlenen materyaller seçilerek sanal manken üzerinde elbise simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu materyallerden üretilen elbiseler ve oluşturulan simülasyonlar jüri tarafından değerlendirilmiş ve programın deri konfeksiyonunda kullanılabilirliği yorumlanmıştır. Vidya 3D programının modeli ve materyal davranışlarını gerçekçi bir şekilde simüle edebildiği ancak dökümlülük parametresini tam olarak yansıtamadığı, programda bu yönde geliştirmelere ihtiyaç duyulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most important expense in the production of a leather garment is the raw material, that is the finished leather. Loss of raw materials and time due to any pattern or sewing mistake brings additional costs to the leather apparel company. By using three-dimensional (3D) imaging and simulation programs, it is possible to minimize the loss of time, labor and raw material by ensuring that the prepared garment patterns are displayed on various virtual mannequins before sewing samples. The lack of sufficient information on leather material in the libraries of existing software prevents the use of these software in leather apparel companies. In this study, the properties of different types of leather and fabrics used in production are determined with certain standards and FAST (Fabric Assurance by Simple Testing) system, interpreted and entered in the database of Assyst 3D Vidya program. The 2D dress patterns formed in the Assyst CAD program were transferred to the 3D Vidya program, and dress simulations were performed on the virtual mannequin by selecting the new defined materials. The dresses and simulations created from these materials were evaluated by the jury and the usability of the program in leather apparel was discussed. It has been seen that Vidya 3D program can simulate model and material behaviours realistically but it does not demonstrate the drape parameter exactly, and the software should be improved for this direction.