Coğrafi bilgi sistemleri kullanarak konum tabanlı iş ve eleman arama uygulaması
Location based job and candidate search application using geographical information systems
  1. Tez No: 611212
  2. Yazar: ATİLLA GÖKHAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Trafik ve ulaşım sorunu, günümüzde insanların çalışma hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden biri olarak değerlendirilir. Trafikte geçen zaman, çalışanların iş gücüne de olumsuz yansır ve iş verimini düşürür[1]. Trafik ve ulaşım sorununa bağlı olarak çalışanların iş veriminin düşmemesi için insan kaynakları uygulamalarının bu faktörleri dikkate alması gerekmektedir. Mevcut uygulamalar Coğrafi Bilgi Sistemleri ile etkin bir şekilde entegre çalışmadığı için ilanlar mekânsal ölçütler olmadan veya kısıtlı ölçütlerle, yazılı içerik olarak arama yapmaya olanak sağlar. Bu problemi çözmek için bu tez çalışmasında, iş arayan adayların ikamet adreslerine daha yakın konumlardaki ilanları değerlendirmesi veya işverenlerin işin konumuna daha yakın adayları tercih etmesi için çözüm sunmaya yönelik bir model uygulama geliştirilmiştir. Mevcutta kullanılan uygulamalara ek olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri fonksiyonları daha etkin kullanılmaya çalışılmış ve ulaşım sorununu en aza indirgemek için bir çözüm sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of traffic and transportation is considered as one of the factors that negatively affect the working life of people. The time spent in traffic is also negatively reflected in the workforce of the employees and decreases the work efficiency[1]. Human Resources applications need to take into account these factors in order to not reduce the work efficiency of the employees due to traffic and transportation problems. Because existing applications do not work effectively with Geographic Information Systems, job postings allow search without written spatial criteria or with restricted criteria as written content. In order to solve this problem, in this thesis, a model application has been developed in order to provide a solution for job seekers to evaluate job postings in positions closer to their residence addresses or for employers to choose candidates who are closer to the position of the job. In addition to the applications currently used, the functions of Geographical Information Systems are tried to be used more effectively and it is aimed to provide a solution to minimize the transportation problem.