Electrochemical production of molybdenum refractory metal powders
Molibden refrakter metal tozlarının elektrokimyasal üretimi
  1. Tez No: 611286
  2. Yazar: BENGİSU AKPINAR
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İSHAK KARAKAYA, Assist. Prof. Dr. METEHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Molibden (Mo) genellikle alaşım elementi olarak dökme demirlerde, çeliklerde ve super alaşımlarda sertleştirilebilirliği, dayanıklılığı, tokluğu ve korozyon direncini arttırmak için kullanılan bir refrakter netaldir. Ayrıca saf metal veya element halde yağlayıcı madde olarak ve katalizör olarakta kullanılır. Molibden çok yüksek erime noktasına sahip olduğu ve düşük sıcaklıkta oksitlenmeye yatkınlığından dolayı geleneksel metal üretim metotları molibden üretimi için uygun değildir. Molibden oksitin hidrojenle indirgenmesi molibden üretiminde çok yaygın bir yöntemdir fakat bu yöntem iki aşamaya sahiptir. Bu çalışmada geleneksel molibden üretimine alternatif bir yöntem olarak elektrokimyasal prosesle üretimi çalışılmıltır. Deneyler başlangıç tozu olarak kalsiyım molibdat (CaMoO4) ve molibden disülfür (MoS2) kullanımı olarak iki grupta yapılmıştır. CaMoO4 tozu pelet formunda kullanılmıştır ve CaCl2-NaCl karışımı içinde indirgenmiştir. CaMoO4 tozunun çoğunluğunun CaCl2- NaCl karışımında çözündüğü anlaşılmıltır. Ağırlıkça %1.9 çözünürlük belirlenmiştir. MoS2 tozu pelet formda elektrokimyasal saf molibden oluşumu için başlangıç malzemesi olarak kullanılmıştır. MoS2 tozunun tümüyle refracter molibden tozununa indirgenmesi 750oC de argon gazı altında başarıyla gerçekleşmiştir. Tüm deneylerde grafit anot ile katot arasında sabit 2.8 V uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Molybdenum (Mo) is a refractory metal and mostly used as an alloying agent in cast iron, steels and superalloys to enhance hardenability, strength, toughness and corrosion resistance. It also finds other uses either in the form of a pure metal or an element in, for example, lubricants and catalysts. Traditional metal production methods are not suitable for molybdenum because pure molybdenum has a very high melting point and tends to be oxidized at low temperatures. Hydrogen reduction of molybdenum oxide is a very common way for molybdenum production, but it has two stages during the process. In this study, an alternative method to produce molybdenum metal powder by electrochemical processes is studied. The experiments during this study are divided into two groups, which are using calcium molybdate, (CaMoO4) and using molybdenum disulfide (MoS2) as starting materials. CaMoO4 powder used in the form of pressed pellets was reduced in molten CaCl2-NaCl mixture and it was found that most of CaMoO4 dissolved in CaCl2-NaCl mixture. The experiments yielded 1.9% solubility by weight. MoS2 powder pressed to form pellets were also used as starting material for electrochemical formation of pure molybdenum in molten CaCl2-NaCl salt mixture. Complete reduction of MoS2 to molybdenum refractory metal powder was succeeded under argon gas flow at 750oC. A constant voltage of vi 2,8V was applied between graphite anode and cathode holding either CaMoO4 or MoS2 in all experiments.