Detection of mini/micro unmanned air vehicle (UAV) under clutter presence and environmental effects
Kargaşa varlığı ve çevresel etkiler altında mini/mikro insansız hava aracı (İHA) tespiti
  1. Tez No: 611313
  2. Yazar: İSMAİL GÖKHAN DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsansız Hava Aracının (İHA) tespit, takip ve sınıflandırması son yıllarda radarlar için ortaya çıkan ve önem kazanan bir yetenektir. Kalabalık bir şehir veya deniz yüzeyi üstündeki sisli hava gibi bir kargaşa varlığında, mini/mikro İHAlar radarlarca tespiti, takibi ve sınıflandırması zor hedefler haline gelir. İHA hedeflerinin sınıflandırma bilgisi, kritik tesislerin güvenliğinin sağlanması için oldukça yararlı olabilir. İncelenen bazı çalışmalar Doppler imzası, Radar Kesit Alanı (RKA) salınımı ve Sinyal Gürültü Oranı (SGO) gibi kinematik ve karakteristik özellikleri dronları hareketli diğer hedeflerden ayırmak için yararlı öznitelikler olarak sunmaktadır. Bu çalışmada, Destek Vektör Makineleri (DVM) sınıflandırma yöntemi kapsayıcı, yararlı ve esnek bir yöntem olarak önerilmektedir. Ayrıca, bu çalışmada mini/mikro İHA hedefleri dronlara çok benzer karakteristik özelliklere sahip olan kargaşa hedeflerinden ayırma başarı oranını arttırmak için ilave bir eğitim aşaması önerilmektedir. Bu çalışmada sınıflandırma yöntemi ve özniteliklerin seçimi için gerçekleştirilen denemeler, ilave bir sınıflandırma aşamasının başarı oranını arttıran bir geliştirici etkiye de sahip olduğunu göstermiştir. Böylece, sınıflandırma yöntemlerinin, özniteliklerin karşılaştırmalarını ve performans arttırma yöntemini içeren bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Detection, tracking and classification of Unmanned Air Vehicles (UAVs) is an emerging and crucial capability of radars in recent years. In the presence of clutter such as a crowded city or a foggy weather above sea surface, mini and micro UAVs become very difficult for radars to detect, track and classify. Classification information of UAV targets can be very useful for the critical infrastructures in order to provide security. Examined studies imply that kinematic and characteristic features such as Doppler velocity, Radar Cross Section (RCS) fluctuations and Signal-to-Noise (SNR) are helpful features for separating drones from other moving targets. However, selection of method and extracted features have an impact on success of classification. In this study, Support Vector Machine (SVM) classification method is proposed to be used as an inclusive, useful and flexible method. Moreover, additional classification stage is proposed in this study in order to increase the success rate of separating mini/micro UAV targets from the clutter targets which has very similar characteristic properties to drones. Experiments conducted in this study for the selection of classification method and features also show that additional classification stage has an improving impact on success rate. Thus, a method is proposed in this study including comparison of classification methods, features and improvement method.