Gaz türbini giriş havasının absorbsiyonlu chiller ile soğutulmasının gaz türbini performansına etkisi
The effect of cooling of gas turbine inlet air with absorption chiller on gas turbine performans
- Tez No: 611434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM EYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde enerjinin üretiminden ziyade verimli kullanılması toplumlar için gelişmişlik ölçütü olarak değerlendirilmektedir. Enerji dönüşümü yapılırken, enerjinin tamamını faydalı enerjiye dönüştürmek mümkün değildir. Bu da enerji verimliliği çalışmaları yapılması gerektiğinin bir göstergesidir. Bu projede enerji verimliliği çalışmaları yapabilmek amacıyla bir Yonga Levha tesisinde bulunan kojenerasyon santralindeki 7 MW'lık gaz türbini ele alınmıştır. Amaca yönelik iyileştirmeler yapılarak çalışma sonundaki verimi en iyi noktaya çıkarmak için gaz türbini giriş havası ve pano odalarının absorbsiyonlu chiller ile soğutulması sağlanmıştır. Sistemin mevcut verimliliği ile uygulama sonrası sistem verimliliği deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Projenin mali tasarrufu 289.367,39 TL/yıl ve projenin geri ödeme süresi 1,91 yıl olarak hesaplanmıştır. Ayrıca pano odalarında soğutma için kullanılan elektrik enerji tüketiminde %77,8 oranında azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the efficient use of energy rather than production is considered as a criterion of development for societies. It is not possible to convert all of the energy into useful energy while converting. This is an indication of the need for energy efficiency studies. In this project, 7 MW gas turbines in a cogeneration unit in a Partical board Plant were studied in order to conduct energy efficiency studies. Through goal-directed improvements in order to maximize the efficiency at the end of the study, it was ensured that the gas turbine inlet air and panel chambers were cooled with absorption chiller. The current efficiency of the system and post-application system efficiency were compared experimentally. The financial savings of the project were calculated as 289,367,39 TL / year and the project's repayment period was calculated as 1,91 years. In addition, electricity energy consumption used for cooling in board rooms decreased by 77.8%.