Kolorektal kanserli hastalarda insulin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I) ve insulin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3) seviyelerive karsinoembriyonik antijen (CEA) ile korelasyonları
IGF-I and IGFBP-3 levels and their correlations with carcinoembryonicantigen in colorectal cancer patients
- Tez No: 611549
- Danışmanlar: DR. YÜKSEL KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kolorektal kanser ülkemizde ve Dünyada en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Günümüzde kolorektal kanserde en yaygın olarak kullanılan tümör belirteci CEA'dır.Farklı seviye ve farklı modellerde IGF/IGFBP dengesindeki değişimlerin karsinogeneze sebep olduğu gösterilmiştir. Biz de bu çalışmada kolorektal kasnerli hastalarda IGF-I/IGFBP-3 düzeylerindeki değişiklikler ve yaygın tümör belirteci CEA ile korelasyonalarını incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 55 kolorektal kanser hastası ve 35 kontrol grubu bireyden oluşan iki grup oluşturduk. Serum CEA, IGF-I and IGFBP-3 seviyeleri tüm örneklerde kemilüminesans yöntem ile ölçülmüştür. Kolorektal kanserli hastalarda kontrol grubuna kıyasla IGF-I seviyeleri artmış, IGFBP-3 seviyeleri düşmüş ve IGF-I/IGFBP-3 oranı artmıştır (p < 0.05). Yapılan korelasyon ve regresyon analizi sonucunda CEA ve IGF-I düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı olan orta derecede pozitif bir korelasyon bulunmuştur ( r = 0,533, p =0,001). Yine serum CEA ve IGFBP3 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı olan negatif bir korelasyon bulunmuştur ( r = - 0,573, p =0,001). Sonuç olarak bu çalışmada kolorektal kanserli hastalarda IGF-I seviyelerinin anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Yine kolorektal kanserli hastalarda IGFBP-3 seviyelerinin kontrol gruba kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu ve bu hastaların IGF-I/IGFBP-3 oranlarının da arttığı gösterilmiştir. IGF-I ve IGFBP-3 seviyeleri rutinde kullanılmakta olan CEA belirteci ile de sırasıyla orta derecede anlamlı pozitif ve negatif korelasyon göstermiştir.Tüm bu bilgiler; ileride yapılacak geniş ve kapsamlı çalışmalar ile desteklenir ise CEA ile birlikte IGF-I ve IGFBP-3 seviyelerinin de kolorektal kanserli hastaların takibinde kullanılması yolunda bir teklif gündeme gelebilir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most frequently seen cancers worldwide. Currently, CEA is the most commonly used tumor marker in colorectal cancer. The changes in IGF/IGFBP equilibrium is alsoknown to cause carcinogenesis. In this study, we aimed to monitor IGF-I/IGFBP-3 levels, the changes in IGF-I/IGFBP-3 ratio and correlations of these peptides with the common tumor marker CEA. 55 colorectal cancer patients and 35 control group patients were included in this study. Serum CEA, IGF-I and IGFBP-3 levels of all specimens were measured with chemiluminescence method. In colorectal cancer patients, IGF-I levels was found to be increased, IGFBP-3 levels decreased and IGF-I/IGFBP-3 ratio was increased; when compared to control group (p < 0.05). A moderately significant correlation was found between the conventional tumor marker CEA and IGF-I and IGF-BP3 (p = 0.001,r = 0.533 and p = 0.001, r = -0.573 respectively). IGF-I/IGFBP-3 ratio seems to be increased in the colorectal cancer patients. When considered with the moderate correlation levels of these peptides with CEA, this increase in IGF-I/IGF-BP3 ratio may be useful in monitoring carcinogenesis in colorectal cancer patients among with CEA but more detailed and extensive studies in larger study groups needed to be carried out