Türk sinemasında kent simgelerinin gösterimi İstanbul üzerinden bir değerlendirme
Presentation of city icons in turkish cinema an assessment over Istanbul
  1. Tez No: 611739
  2. Yazar: ŞEYMA PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JULİDE ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kentler, var oldukları günden itibaren, değişim ve gelişim geçirerek günümüze kadar gelmiş yerleşim alanlarıdır. Kentlerin tamamlayıcı unsurları bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de kent simgeleridir. Kent simgeleri, kentin özelliklerini bireye ve topluma yansıtan köşe taşlarıdır. Bu simgeler sayesinde kent ile ilgili bilgilere ve verilere ulaşılabilir. Sinema, kentin yardımıyla filmlerini oluşturan, kentten beslenen bir sanat dalıdır. Bazen kentlerin bir bölümü, bazen de kentin tamamı filmlerde yer alır. Kentler, bazen pasif konumda (sadece arka fon), bazen aktif konumda (filmin ana unsuru) filmlerde yer alır. Kent sinema için olmazsa olmaz elemanlardandır. Çalışmanın ilk bölümünde; kentin tanımı, gelişimi/değişimi ve kent simgesi tanımı, gelişimi ve değişimi incelenecektir. Bu değişim ve gelişimin Sanayileşme dönemi, modernizm, postmodernizm ve küreselleşme dönemlerinde geçirdikleri değişim belirlenerek, bu kavramların kentler üzerindeki yansımaları gözlemlenecektir. İkinci bölümde; sinemanın tanımı, dünya sinemasının tanımı ve dünya sinemasının kent simgesi ile ilişkisi, Türk sinemasının tanımı ve Türk sinemasının kent simgesi ile ilişkisi açıklanarak örneklerle desteklenecektir. Üçüncü bölümde; İstanbul kentsel gelişim süreci ve Türk sineması açıklanarak aralarındaki ilişki irdelenecektir. İstanbul kentsel gelişim süreci 4 alt bölümde ele alındıktan sonra, Türk sineması ve kent simgeleri üzerinden örneklerle tamamlanacaktır. Sonuç bölümünde ise; üç bölümdeki veriler ve bilgiler ışığında değerlendirme yapılarak tez sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities are large scale residential areas that have survived to the present day by undergoing change and development. Cities have complementary elements, one of which is the symbol of the city. City symbols are clues that reflect the characteristics of the city to the individual and society. With these symbols, information and data about the city can be accessed. Cinema is an art that benefit from the city and thus, it performs films. Sometimes a part of the cities and sometimes the whole city take placein the movies. Cities take a part in to the film in passive (background only),or active (main element of the film). The city is very significant element for cinema. In the first part of the study; the definition, development and change of the city and the definition, development and change of the city symbol will be examined.This change and development in the period of industrialization, modernism, postmodernism and globalization periods by determining the change, the reflections of these concepts on cities will be observed. In the second part; the definition of cinema, the definition of world cinema and the relationship between world cinema and the city symbol, the definition of Turkish cinema and the relationship between Turkish cinema and city symbol will be supported with examples. In the third part; Istanbul urban development process and Turkish cinema will be explained and then, the relationship between them will be examined. After the Istanbul urban development process is discussed in 4 subsections, it will be completed with examples on Turkish cinema and city symbols. In the conclusion section; in the light of the data and information in these three parts, the thesis will be finalized.