Using text mining algorithms of health data for analysis purposes
Sağlık verilerinde metin madenciliği algoritmalarının analiz amaçlı kullanılması
- Tez No: 612004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hastaların hikayeleri nitel ve nicel metinsel analizi yoluyla, tanı koymada uzmana yardımcı olmak için bir öneri sistemi oluşturulması amaçlandı. Hastaların hikayeleri incelendi ve hikayeler ile teşhis bilgisinin herhangi bir ilişkisi olup olmadığı kontrol edildi. Bu tanı guruplarından bilgi çıkarmak için çeşitli metin madenciliği yöntemleri kullanıldı. En başarılı algoritmalar belirlenerek başarılı bir öneri sistemi geliştirilmek için kullanıldı. Birden fazla algoritmanın kullanılması durumunda elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. En etkili seçimler yapılarak başarı oranları artırılmasına çalışıldı. En yüksek olasılığa sahip sonuç ise, öneri olarak doktora verildi. Çalışmanın sonucu göstermektedir ki, bu verilerin ışığında başarılı bir öneri sistemi oluşturulabilir ve tedavi kalitesini arttırma konusunda sisteme önemli katkılarda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Patients' narratives were analyzed through qualitative and quantitative textual analysis in order to create a system that can help the specialist in diagnosis. The patients' narratives were examined and checked if there were any relation between diagnosis and the knowledge as an outcome of mining the narratives. The different methods of text mining have been used to extract useful patterns and knowledge from these diagnostic groups. The most successful algorithms have been determined and selected to be used in the recommended system. Simultaneous use of more than one algorithm was examined and the results were compared. By selecting the most effective combination and system, success of the estimation process was tried to be increased. The result with the highest probability of success is suggested to the doctor. The results of the studies show that successful suggestions can be made with the proposed system and it has been observed that the system can have significant contributions in increasing the quality of the treatment of patients.