Effects of urban tourism on the historical urban space within the framework of urban revitalization: The case of Hamamönü, Ankara
Kentsel turizmin tarihi kent mekanı üzerine kentsel yenileme çerçevesinde etkileri: Ankara Hamamönü örneği
  1. Tez No: 612008
  2. Yazar: BURÇİN YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kentler zamanın gereklerine ve yaşam kültürüne bağlı olarak baskı altında kalmış; başka bir ifade ile erken dönemden bugüne kadar kentler süreç içinde biçim kazanmıştır. İki asır önce, sanayi toplumunun yükselişi, şehirlerin yapılanmasını hızla değiştirirken; onları dünya atölyelerine dönüştürmüştür. Dolayısıyla şehirler, fiziksel olarak dönüştürülmüş, sosyal olarak ayrıştırılmış veya dışlanmış ve ekonomik olarak gelişmiş, bugünkü“küresel”yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Küresel yarışta, son yıllarda ise kentlerde keşfedilen en önemli aktör kentsel turizm olmuştur. Kentsel turizmin kentler üzerine etkileri en çok tarihi alanlarda hissedilmektedir. Koruma yöntemlerinden biri olan kentsel yenilenme kentsel turizmin gelişmesinde bir araç olarak kullanılmakta ve kentleri dönüştürmektedir. Bu kapsamda, bu çalışma Hamamönü'nde gerçekleştirilen korumaya yönelik uygulanan projelerin kentsel turizme olan katkısını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Cities have been under pressure depending on the requirements of the time and culture of life; in other words, cities have taken shape in the process from the early period until today. Two centuries ago, the rise of industrial society rapidly changed the structure of cities; has turned them into world workshops. Thus, cities have become physically transformed, socially segregated or excluded and economically developed, becoming part of today's“global”life. In the global race, the most important actor discovered in the cities in recent years has been urban tourism. The effects of urban tourism on cities are mostly felt in historical areas. Urban revitalization, one of the conservation methods, is used as a tool in the development of urban tourism and transforms cities. In this context, this study examines the contribution of revitalization projects implemented in Hamamönü to urban tourism.