Tarihi mekanlarda LED aydınlatması ve uygulamaları
LED lighting in historical spaces and applications
  1. Tez No: 612025
  2. Yazar: DERMAN VARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT BERAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Göz beş duyu organımızdan biridir ve hayatımızın en önemli organıdır. Hayatımızın her anında görmeye ihtiyaç duyulmakta olup görme ancak ışık yardımıyla sağlanır. Işık iki türlü olup birincisi doğal ışık olan güneş ikincisi güneşin olmadığı durumlarda görme ihtiyacımızı karşılayan yapay ışıklardır. Aydınlatmanın asıl amacı, en mükemmel görüşü sağlayabilmektir. Tarihi mekanlar geçmiş dönemle aramızdaki köprülerdir. Diğer çağlarda yaşamış toplumların, toplulukların yaşayışlarının birer aynasıdır. Son dönemlerde artan kültürel ve turizm faaliyetlerinde dolayı tarihi mekanlara olan ilgi fazlalaşmış, turizmde de tarihi mekanların payı hızla artmıştır. Bu nedenle tarihi mekanların daha doğru ve daha güzel teşhir edilmeleri daha da önemli bir hal almıştır ve Özellikle son yıllarda bunun üzerinde daha çok durulmuş birçok değişik yöntem kullanılmıştır. Gerek tarihi mekanların iç aydınlatması gerekse dış aydınlatması üzerinde değişik çalışmalar yapılmıştır. Tarihi mekanın görselliğinin ön plana alınması, detaylarının ortaya çıkarılması, ilgi çekmesi aynı zamanda tarihi yapının özelliğini bozmaması ve tarihi yapıya zarar vermemesi gerekmektedir. Bu nedenle bu konuda daha titiz çalışmalar yapılmalıdır. Bu tez çalışmasında tarihi mekanların aydınlatılması ele alınmış, yapılan aydınlatma ve ekipmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The eye is one of our five sense organs and is the most important organ of our lives. We need to see something at any moment in our lives and we can do it by virtue of the light. There are two kinds of lights, the first of which is natural lights and the second of which is the artificial lights with which we can see around us in absence of the sunlight. The main goal of lighting is to provide excellent sight. Historical places are the bridges between the past and now. They are the mirrors of ancient people's lifestyle. The importance of historical building has recently increased due to intensifying cultural and touristic activities all around the world. Attention on historical places has escalated and they have drastically had more shares in touristic destinations. Therefore proper and decent way of exhibition of the historical places has gained importance and in last few years many new and different methods have been used on it. Various researches have been done on both indoor and outdoor lighting. İn the process of lighting, it is strictly necessary to bring the visuality forward, unravel the details and draw the people's attentions. In addition to this, it is also very important not to harm the historical buildings and their prominent features. Hereby the relevant works should be carefully and meticulously carried out. In this thesis, lighting of historical places has been discussed and lighting equipments have been presented.