Elyaf takviyeli kompozit sert poliüretan köpüklerin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Mechanical properties of fiber reinforced composite rigid polyurethane foam materials
  1. Tez No: 612076
  2. Yazar: HALE ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Seramik sağlık gereçleri sektöründe mamul alma destek aparatı olarak çeşitli özelliklerde polimer malzeme kullanılmaktadır. Bunların içerisinde en çok kullanılan malzemelerden biri sert poliüretan köpük malzemelerdir. Sert poliüretan köpükler düşük yoğunlukları, iyi mekanik özellikleri ve düşük ısı ve ses iletkenlikleri nedeniyle başta yapı/inşaat sektörü ve soğutma endüstrisi olmak üzere birçok alanda tercih edilmektedir. Sert poliüretan köpükler, temel olarak bir diizosiyanat ile bir diolün, şişirici bir gaz varlığında reaksiyonu sonucu meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı geleneksel seramik döküm sektöründe kullanılan sert poliüretan köpüklerin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesidir. Kullanım yeri itibariyle yüksek mukavemet ve düşük deformasyon gerektiren bu malzemelerin polipropilen elyaf takviyesi ile en iyi ürün özellikleri verecek malzemenin üretilmesi ve mekanik özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, polipropilen elyaf takviyeli kompozit sert poliüretan köpük yapılar üretilmiştir. Yapılara uygulanan eğme ve basma testleri sonucunda, elyaf takviyeli yapıların mukavemet değerlerinin taksiyesiz yapılara oranla daha yüksek çıktığı gözlemlenmiştir. Elyaf takviyeli sert köpük yapıların mekanik özelliklerinin elyafın tipine, elyaf oranına ve elyafın uzunluğuna bağlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the ceramic sanitary ware sector, polymeric materials are used in various specifications as finished product support. One of the most commonly used materials is rigid polyurethane foam. Due to their low density, reasonable mechanical properties and very good thermal and sound insulation properties, rigid polyurethane foams find themselves in many areas, especially in the building / construction sector and the refrigeration industry. The rigid polyurethane foam basically reacts with a diisocyanate in the presence of a diol, a blowing gas. The purpose of this work is to improve the mechanical properties of rigid polyurethane foams used in the traditional ceramic casting industry. It is aimed to produce the material which gives the best product properties with polypropylene fiber reinforcement and to improve the mechanical properties of these materials which require high strength and low deformation. In this thesis, polypropylene fiber reinforced composite rigid polyurethane foam structures were produced. As a result of the bending and compression tests applied to the structures, fiber reinforced rigid polyurethane structures showed high strength values compared to those of rigid polyurethane structures. It has been found that the mechanical properties of the fiber-reinforced rigid foam structures depend on the type of fiber, the fiber content, and the length of the fiber.