Investigation of the effect of hydrated lime on low temperature cracking of asphalt concrete
Sönmüş kirecin asfalt betonunun düşük sıcaklık kırılmalarına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 612078
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sönmüş kireçin sıcak karışım asfalt (HMA) karışımlarının düşük sıcaklıkta çatlama direnci üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla. sönmüş kireç modifikasyonunun, agrega tipinin, agrega derecesinin ve asfalt bağlayıcı yaşlanmanın HMA örneklerinin sıcaklığa bağlı deformasyon etkisini değerlendirmek için kapsamlı bir laboratuvar deneysel programı oluşturulmuştur. Karayolları Genel Müdürlüğünden elde edilen malzemelerden hazırlanan bu örnekler, Superpave® karışım dizaynı yöntemi ile üretilmiştir. Sönmüş kireç modifikasyonunun, diğer karışım tasarım değişkenlerinin, HMA'nın düşük sıcaklıkta çatlama direncine etkisinin araştırılması için ısıl gerilmeyi sınırlandırılmış örnek testi (TSRST), doğrudan gerginlik testi (DTT) ve dolaylı gerginlik testi (IDT) yapıldı. Ayrıca, HL'nin asfalt binderinin reolojik özelliklerini değiştirmedeki etkisini araştırmak için dinamik mekanik analiz (DMA), dinamik kesme reometresi (DSR) ve dönme viskozite (RV) testleri yapılmıştır. Yukarıda belirtilen tüm testlere ek olarak, sönmüş kireç parçacıklarının ve asfalt bağlayıcı maddenin etkileşimini mikron altı seviyelerde gözlemlemek için taramalı elektron mikroskopisi (SEM) gerçekleştirilir. Güçlü sonuçlar geliştirmek için, kırılma mukavemetini ve HMA'nın düşük sıcaklıkta çatlamasını etkileyen önemli değişkenleri tanımlamak için birkaç istatistiksel analiz yöntemi kullanıldı. Elde edilen bulgular, sönmüş kireç modifikasyonunun, düşük sıcaklıklara maruz kaldığında HMA'nın kırılma direncinin arttırılmasındaki önemini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the effect of hydrated lime on low-temperature cracking resistance of hot mix asphalt (HMA) mixtures. To this end, a comprehensive laboratory experimental program is established to evaluate the influence of hydrated lime modification, aggregate type, aggregate gradation and asphalt binder aging on temperature-related failure of HMA specimens. These specimens prepared from materials obtained from Turkish General Directorate of Highways are fabricated following the Superpave® method of mix design. Thermal stress restrained specimen tests (TSRST), direct tension tests (DTT) and indirect tensile tests (IDT) are performed to investigate the influence of hydrated lime modification as well as other mix design variables on the low temperature cracking resistance of HMA. Also, dynamic mechanical analysis (DMA), dynamic shear rheometer (DSR), and rotational viscosity (RV) tests are conducted to investigate the influence of HL on changing the rheological properties of asphalt binder. In addition to all the aforementioned tests, scanning electron microscopy (SEM) is conducted to observe the interaction of hydrated lime particles and asphalt binder at submicron levels. To develop robust conclusions, a few statistical analyses methods are utilized to identify the significant variables influencing the fracture strength and low temperature cracking of HMA; the resulting findings proved the significance of hydrated lime modification in increasing the fracture resistance of HMA when exposed to low temperatures.