Haptic device design for linear Braille character representation
Doğrusal Braille alfabesi için haptik cihaz tasarımı
  1. Tez No: 612094
  2. Yazar: GÖZDE GÜNDÜZ POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dokunma, insan vücudu için en yaygın histir. İnsan, yaklaşık olarak her şeyi dokunarak keşfedebilir ve tanıyabilir. Önerilen çalışmada, engelli bireylere bazı yetenekler sağlamak için insan vücudunun bu özelliğine odaklanılmıştır. Önerilen sistem, kullanıcıya dijital bilgi sunmak için farklı titreşimsel etkilerin üretilmesine dayanmaktadır. Bu sistemin bir düzenlemesinde, dijital harfler, titreşim etkileriyle temsil edilir. Bu nedenle, dijital bilgilerin doğru şekilde algılanması için ayırt edilebilir titreşim etkileri üretilir. Hybraille fare sistemi, önerilen sistemi içeren örnek bir elektronik cihaz olarak açıklanmaktadır. Günümüzde, engelliler dijital bilgileri okumak için Braille ekranları gibi harici aygıtlar kullanıyorlar. Ancak, bu cihazların kısıtlı ekran alanı, onarımlarının pahalı olması, sıra dışı görünmesi gibi bazı dezavantajları var. Bu nedenle bunlar, engellileri etkileyen ek nedenlere ve psikolojilerinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, bu sistemin amaçlarından biri, standart görünümlü cihazların yardımı ile engelli insanlara okuma ve yazma yeteneği sağlamaktır. Sistem klavyeye, fareye vb. entegre edilebilir. Tezin içeriğinde sistemi daha verimli bir şekilde açıklamak adına, hybraille faresi olarak adlandırılan, fare yapısına odaklanılmıştır. Son cihaz, ucuz, kullanımı kolay, daha yüksek doğruluk oranıyla çalışan ve normal cihazlar gibi görünen bir ürün olacak. Sistemin bu özellikleri aynı zamanda kullanıcıyı psikolojik olarak da desteklemektedir, dolayısıyla diğer insanlardan ayırt edilmeyecektir.
Özet (Çeviri)
Touch is the most common sense for the human body. The human can discover and recognise approximately everything by touching it. In the proposed work, this property of human body is focused on to provide some capabilities to impaired people. The proposed system is based on generation of different vibrational effects to present digital information to the user. In one embodiment of this system, digital letters are represented with vibrational effects. Therefore, distinguishable vibrational effects are generated for accurately detection of the digital information. The hybraille mouse system is explained as an example electronic device which comprises the proposed system. Nowadays, the impaired people use external devices, such as Braille displays, to read digital information. However, these devices have some disadvantages, such as limited display area, expensive to repair them, seeming extra-ordinary…etc. Hence these cause additional obstacle to the impaired people and affecting their psychology negatively. Therefore, one of the purposes of this system is to provide reading and writing capability to the impaired people with the helping of standard looking devices. The system can be integrated to keyboard, mouse…etc. In content of the thesis, the mouse, which is called as hybraille mouse, is focused on to explain the system in more efficient way. The end device will be cheap, easy to use, working with higher rate of accuracy, looking as usual devices. These properties of the system also supports the user psychologically, hence they will not discriminated from other people.