Kamu yapılarının sismik değerlendirme yöntemleri ve uygulamaları
Seismic evaluation methods and application of public buildings
  1. Tez No: 612668
  2. Yazar: SEVDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZER KASIMZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; 2017-2018 yılları içerisinde Samsun il merkezinde ve ilçelerinde yer alan 406 adet kamu binasının 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında tanımlanan riskli yapıların tespitine ilişkin esaslar çerçevesinde Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde birinci kademe değerlendirme yöntemiyle deprem risklerinin belirlenmesi üzerine bir saha incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmada, Samsun il merkezinde ve 19 Mayıs, Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Lâdik, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü ve Yakakent olmak üzere 17 ilçesinde okul, hastane, emniyet binası, lojman gibi kamu binaları taranarak, Samsun ilinin kamu binaları deprem risk grupları tespit edilmiştir. 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde yer alan birinci kademe değerlendirme yöntemleri ile betonarme binalar için olumsuzluk parametreleri olan, bina serbest kat sayısı, yumuşak katlar, ağır çıkmalar, görünen yapı kalitesi, yerel zemin koşulları incelenerek bina performans puanı hesaplanmış ve yapı risk grupları oluşturulmuştur. Bu tez çalışması Samsun ilinin mevcut kamu binası yapı stokunun deprem riskleri açısından değerlendirilmesi ile deprem öncesi hazırlık çalışmalarında güçlendirme veya yıkım kararı aşamasında kullanılabilecek bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study; 406 public buildings in Samsun city center and districts a field study was carried out on the determination of earthquake risks by first stage assessment method within the framework of the principles regarding the determination of risky structures defined within the scope of the Law No. 6306 on the Transformation of Disaster Risk Areas in between years 2017-2018 by Ministiry of Envirenmet and Urbanization. In this study, in the city center of Samsun and 19 Mayıs, Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacik, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, Ilkadim, Kavak, Ladik, Salıpazarı, Tekkekoy, Terme, Vezirköprü and Yakakent districts, including schools, hospitals, public buildings , security buildings and housing units were scanned. Earthquake risk groups of public buildings of Samsun province were determined. Building performance score was calculated by examining the number of building free floors, soft story irregularity, heavy overhangs, visible building quality, local ground conditions, which are the negativity parameters for reinforced concrete buildings with the first stage evaluation methods in the application regulation of Law No. 6306. This thesis could be used to evaluate the existing public building stock of Samsun province in terms of earthquake risks and to be used in the strengthening or demolition decision stage in pre-earthquake preparation studies.