Diyarbakır il'i zirai ilaç bayilerinin mesleki ve bilgi durumunun araştırılması
Investigation of professional and information status of agricultural pesticide dealer in Diyarbakır province
  1. Tez No: 612714
  2. Yazar: ALİ YALÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma 2019 yılında Diyarbakır il'indeki zirai ilaç bayilerinin mesleki açıdan durumlarını ve bilgi düzeylerini saptamak amacıyla Diyarbakır Merkez, Bismil, Çınar, Ergani ve Silvan ilçelerinde yürütülmüştür. Bu amaçla tesadüfi olarak seçilen 100 bayiye toplam 32 sorudan oluşan anket soruları sorulmuş ve sonuçlar yüzde olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada zirai ilaç bayilerinin % 55'inin Ziraat fakültesi mezunu, % 18'inin Ziraat meslek yüksekokulu, % 16'sının lisans mezunu, % 11'inin ise lise ve ortaokul mezunu kişiler olduğu tespit edilmiştir. Zirai ilaç bayiliği yapan ziraat fakültesi mezunu mühendislerin % 52.7'sinin bitki koruma, % 34.5'inin tarla bitkileri, % 7.4'ünün bahçe bitkileri ve % 5.4'ünün ise ziraat fakültesinin diğer bölümleri mezunlarından oluştuğu tespit edilmiştir. Yapılan anket sonucuna göre bayilerin çoğunluğunun teknik bilgi açısından yetersiz olduğu kanısına varılmış, konuyla ilgili olarak ilgili bakanlığın zirai ilaç bayilerini eğitme, bilgilendirme ve denetleme konusuna daha ağırlık vermesi gerektiği gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Diyarbakır, Zirai ilaç bayi, Anket.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2019 with agricultural pesticide dealer in Center, Bismil, Ergani, Çınar and Silvan districts in Diyarbakır province. For this purpose, randomly, 100 pesticide dealers were selected, total of 32 question were asked, and the results were evaluated as a percentage. In the study, it was determined that 55 % of the pesticide dealers are graduates of the Faculty of Agriculture, 18 % are vocational high schools of Agriculture, 16 % are undergraduate graduates and 11% are high school and secondary school graduates. It was determined that 52.7 % of the engineers graduated from the faculty of agriculture engaged in pesticide dealership were plant protection, 34.5 % were from field crops, 7.4 % were from horticulture departements and 5.4 % were graduated.from other Agricultural Faculty departements. According to the results of the questionary, it was concluded that the majority of the dealers were inadequate in terms of technical knowledge and it was observed that the relevant ministry was inadequate to train, inform and supervise the pesticide dealers. KEY WORDS: Diyarbakır, Agricultural pesticide dealer, Questionary.