Ahşap kiriş elemanlarının deneysel olarak dayanımlarının belirlenmesi
Experimentally determination of strength of timber beam elements
- Tez No: 612721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ahşap elemanlar zamanla yapısal, kimyasal, fiziksel, biyolojik ve insan kaynaklı sebeplerle deformasyona uğramaktadır. Aynı zamanda statik ve dinamik yüklerden dolayı ahşap yapı elemanları büyük ölçüde hasara uğramakta olup fazla yükler altında dayanımı yetersiz kalmaktadır. Ahşap yapı elemanlarının dayanıklılığının arttırılması, korunması ve gelecek nesillere güvenle aktarılabilmesi için ahşap elemanlarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında 8x20x290 cm ebatlarında çam solid, çam ekli, ladin solid, ladin ekli ve ladin karışık ekli kiriş ahşap elemanların yükleme çerçevesinde iki noktasal yük altında eğilme dayanımı testleri yapılmıştır. Ahşap elemanlar ALANYALI ENTEGRE AHŞAP SAN. İNŞ. NAKL. TURZ. İHR. TİC. A.Ş. firması tarafından imal edilmiştir. Kiriş elemanlar TS 5497 EN 408 standardına bağlı kalınarak, 4 noktalı eğilme deneyine tabi tutulmuştur. Kirişlere, standartların izin verdiği yükler uygulanmış olup bu doğrultuda yük-deplasman ve moment eğrilik grafikleri oluşturulmuştur. Yapılan testler sonucunda ahşap kiriş elemanlarının göçme yükleri, ortalama göçme yükleri, göçme yükü altındaki maksimum deplasmanları, göçme yükü altında elemanda meydana gelen moment, eğrilik değerleri ölçülmüştür. Ölçülen değerler sonucunda hangi ahşap elemanın dayanımının yüksek olduğu karşılaştırmalı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The timber structures are deformed in time due to different factors such as chemical, physical, biological and human-induced. Also, the timber structures that are damaged largely due to static and dynamic loads, fail to satisfy under excessive loads. In order to increase of strength of timber structure elements, to protect them and to hand down the next generations in safe, the timber elements need to be reinforced. Within the scope of this study, bending tests of 8x20x20 cm pine solid, pine attached, spruce solid, spruce attached and spruce mixed attached timber beam elements under two point loads have been performed. Timber elements have been manufactured by ALANYALI ENTEGRE AHŞAP SAN. İNŞ.NAKL.TURZ.İHR.TİC. A.Ş. Keeping to TS 5497 EN 408 Standard, the experiments which are subject to the test apparatus in accordance with the method of determination of flexibility modulus in the global bending have been applied to the beam elements. The loads allowed by the standards have been applied and the load-displacement and moment-curvature graphs have been plotted. As a result of the tests, the failure loads, average failure loads, maximum displacements, moments and curvature values occurring under failure loads have been measured. According to this, which timber element has high strength has been determined comparatively.