Streptozotosin ile indüklenen diyabetik sıçanlarda angiotensin IV'ün kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of angiotensin IV on cognitive functions in streptozotocin-induced diabetic rats
- Tez No: 612957
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLDEREN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Angiotensin II'nin metabolize olması sonucu ortaya çıkan angiotensin IV molekülü ve reseptörleri, beyin renin–angiotensin sisteminde önde gelen moleküllerdendir ve kognitif fonksiyonların düzenlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada streptozotosin ile deneysel diyabet modeli oluşturulan sıçanlarda angiotensin IV'ün kognitif fonksiyonlar ve oksidatif stres üzerinde etkisi araştırıldı. Çalışmada 3 aylık, 250-300 g, 32 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Kontrol (K), diyabet (Dia) (60 mg/kg, streptozotosin, ip), yalnızca angiotensin IV (Ang IV) (5 µg/kg, sc, 21 gün) uygulaması yapılan ve diyabet ile birlikte angiotensin IV uygulaması yapılan (Dia+Ang IV) gruplar oluşturuldu. Tüm grupların belirli aralıklarla kan glikoz ve ağırlık ölçümleri yapıldı. 21. günün sonunda sıçanlara öğrenme ve bellek düzeyini belirlemek için Morris su labirenti testi uygulandı. Deney sonunda hipokampuslar biyokimyasal analizler ve western blot çalışmaları için ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The angiotensin IV molecule and its receptors are one of the leading molecules in the brain renin - angiotensin system and have been associated with the regulation of cognitive, sensory and motor functions. In this study, we aimed to investigate whether angiotensin IV has a protective effect on cognitive functions and oxidative stress in streptozotocin - induced diabetic rats. 32 male Wistar albino rats, 250-300 g, were used and randomly divided into four groups of control, diabetes (60 mg/kg, streptozotocin, ip), angiotensin IV (5 µg/kg, sc, 21 days) and diabetes+angiotensin IV. Glucose and weight were measured at regular intervals. The Morris water maze test performed to determine the learning and memory levels of rats at 21st day. In addition, hippocampi were taken for biochemical and western blot analysis.