Bornova ovası koşullarında yetiştirilen şeftalinin su tüketimi, net sulama suyu gereksinimi ve sulama proğramının belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
-36- ÖZET Bu araştırma, Bornova ovası koşullarında yetiştirilen şefta linin su tüketimi ve net sulama suyu gereksinimini belirlemek ve sonuçta sulama programını çıkarmak amacıyla yürütülmüştür. Aylık ve mevsimlik su tüketim değerleri Blaney-Crıddle yöntemine göre hesaplanmıştır. Mevsimlik ve aylık net sulama suyu gereksinimi ile bitkinin gelişme dönemi içerisinde yapılacak sulama sayısı ve ta rihlerini içeren sulama programı; mevsimlik, aylık ve günlük su tü ketim değerleri, gelişme dönemi başlangıcında etkili kök bölgesi toprağındaki mevcut Kış yağışlarından arta kalan kullanılabilir rutubet miktarı ile gelişme dönemi içinde düşen aylık ve toplam etkili yağış miktarı yanında, sulamanın, kullanılabilir rutubet ka pasit esinin %50 si tükendiğinde yapılması: dikkate alınarak, bulu nup hazırlanmıştır.Mevsimlik toplam sulama suyu gereksinimi ise mevsimlik net sulama suyu gereksiniminin tarla sulama randımanı ile doğrulanması sonucu belirlenmiştir. Araştırma alanında Akdeniz iklim türü egemendir. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ilik ve yağışlı geçmektedir. Bitki gelişme hızının ve buna bağlı olarak su gereksiniminin en fazla olduğu Yaz aylarında yağışın yetersiz oluşu nedeniyle, bit kinin su gereksinimini karşılama ve dolayısıyla verimi arttırma yönünden sulama zorunlu görülmektedir. Araştırma alanının toprakları Alluvial özelliktedir. Araştır ma alanında şeftali tarımı yapılan arazi topraklarını temsilen açılan profilden, 0-30, 30-60, 60-90,90-120 ve 120-150 cm derinlik lerden alınan toprak örnekleri üzerinde yapılan fiziksel analiz lerden elde edilen sonuçlara göre, toprak bünyesi profilde sıra sıyla tınlı,killi-tınlı,kumlu-killi-tınlı,tınlı ve tınlı olarak bulunmuştur. Topraklar in hacim ağırlıkları 1.37-1.51 gr/cm,kuru ağırlık yüzdesine göre tarla kapasiteleri $20. 05- 25. 45, devamlı solma noktaları ise $10.7-13.82 arasında değişmektedir. Elde edilen sonuçlara göre; şeftalinin aylık ve mevsimlik su-37- tüketimi,net sulama suyu gereksinimi ve toplam sulama suyu gerek sinimi ile sulama sayısı- ve tarihlerine ilişkin değerler aşağıda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-38- SIMMJffîY In this research., net irrigation water supply and water con sumption of peach trees is observed in Bornova plain, to make an irrigation program for peach orchards.Monthly and seasonal water use values of the trees is tested with the method of Blaney-Cridd- le. The program, which includes the dates and numbers of irriga tion in a growing period and the net irrigation water supply of monthly and seasonal is listed with the consideration of follo wing bases. a) Water use values of peach trees in a dayra. month and a season. b)The amount öf moisture in the root zone at the beginning of the season because of winter rains. c)The total value of effective rain-falls in a growing sea son. d) Irrigation should be done when the 50$ of the useable wa ter is lost. The total amount of water supply of a season is determined by the conduction of net irrigation water supply and water app lication efficiency. Mediterranean climate is dominant on the research area since the summers are warm and dry, winters are mild and rainy. Because of plant growing rate and water supply is higher during the sum mer when the rain is not sufficient, extra irrigation should be done in order to increase the yield. Soil is Alluvial in the research area. The samples from the profile of the peach cultivation areas are taken from 0-30,30-60, 60-90,90-120,120-150 cm and put into groups after physical analy sis as loam, clay-loam, sandy-clay-loam, loam and loam respectively. Volume weight changes between 1.37 and 1.51 gr/cm.Field capaci ties are 20. 05-25. 45$ and permanent wilting points are 10. 7 and-39- 13.82$ according to the percentage of dry weight. According to the results of the research, the daily, monthly and seasonal water use, net irrigation water supply and total ir rigation water supply and number of irrigation are listed below.