Denver II gelişim tarama testine göre problem görülen çocuklarda işitme, dil ve artikülasyon özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing, language and articulation characteristics in children with problems according to denver II developmental screening test
- Tez No: 613060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Denver II gelişim tarama testine göre problem görülen çocuklarda işitme, dil ve artikülasyon özelliklerinin değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı, gelişim tarama testine göre gelişiminde problem görülen çocuklarda işitme, alıcı dil, ifade edici dil ve artikülasyon özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmaya okul öncesi eğitime devam eden, herhangi bir engel durumu olmayan 5 yaş ile 5 yaş 11 ay arasındaki çocuklar dahil edilmiştir. Çalışma iki basamakta gerçekleştirilmiştir. İlk basamakta Denver II gelişim tarama testi kullanılmıştır. Denver II test sonucuna göre 50 anormal veya şüpheli sonuç bulunana kadar taramaya devam edilmiştir. İkinci basamakta Denver II test sonucuna göre anormal ve şüpheli sonuç olarak bulunan 50 çocuğun (araştırma grubu) ve normal sonuç olarak bulunan çocuklar arasından seçilen 25 çocuğun (kontrol grubu); tarama odyometresi ile işitme özelliklerine, TİFALDİ (Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil) Kelime Testi ile dil özelliklerine ve AAT (Ankara Artikülasyon Testi) ile artikülasyon özelliklerine bakılmış ve sonuçlar iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Denver II tarama testi uygulanan 149 çocuğun test sonuçları; çocukların 92'sinde (%63,8) normal, 34'ünde (%22,8) şüpheli, 17'sinde (%11,4) anormal ve 3'ünde (%2) test edilemez sonucu vermiştir. Kontrol grubundaki tüm çocukların işitme taramasından geçtiği, araştırma grubundaki çocuklardan 3'ünün ise işitme taramasından kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of hearing, language and articulation characteristics in children with problems according to Denver II developmental screening test The aim of this study is to evaluate the characteristics of hearing, recipient language, expressive language and articulation in children with developmental problems according to developmental screening test. Preschool children aged 5 years to 5 years and 11 months without any disability were included in the study. The study was carried out in two steps. DENVER II development screening test was applied in the first step. Screening was continued until 50 abnormal or suspicious results were obtained according to DENVER II test scores. In the second step, 50 children with abnormal and suspicious results (reserch group) and 25 children with normal outcomes (control group) according to DENVER II test were evaluated; for hearing characteristics with screening audiometry, for language features by TİFALDİ (Turkish Expressive and Recipient Language) Vocabulary Test and for articulation properties with AAT (Ankara Articulation Test), and the results were compared between two groups. The results of 149 children who underwent Denver II screening test revealed that; 95 (63.8%) were normal, 34 (22.8%) were suspicious, 17 (11.4%) were abnormal and 3 (2%) were not tested. It was observed that all children in the control group passed the hearing screening, whilst 3 of the children in the research group were left from the hearing screening.