Deneysel spinal kord travma modelinde hesperidin'in inflamasyon ve oksidatif hasar üzerindeki etkisi
Effect of hesperidin on inflammation and oxidative damage in experimental spinal cord trauma model
- Tez No: 613078
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNDER GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada hesperidinin spinal kord travmasında (SKT) sekonder hasar üzerine olan etkileini inceledik. Yöntem: 45 adet Wistar albino cinsi rat 5 gruba randomize edildi. Spinal kord yaralanması ağırlık düşürme modeliyle gerçekleştirildi. 1. Grup sham grubu seçildi ve deneyin 7. günü kan ve doku örnekleri alındı. 2. grup ratlara 1. gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürülerek kord hasarı oluşturuldu. Deneyin 7. günü kan ve doku örnekleri alındı. 3. grup ratlara 1. gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürülerek kord hasarı oluşturuldu. İntraperitoneal 50 mg/kg %0,9 serum fizyolojik (SF) uygulandı. Deneyin 7. günü kan ve doku örnekleri alındı. 4. grup ratlara 1. gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürülerek kord hasarı oluşturuldu. İntraperitoneal 50 mg/kg hesperidin uygulandı. Deneyin 7. günü kan ve doku örnekleri alındı. 5. grup ratlara 1. gün laminektomi uygulandı. Ağırlık düşürülerek kord hasarı oluşturuldu. İntraperitoneal 100 mg/kg hesperidin uygulandı. Deneyin 7. günü kan ve doku örnekleri alındı. Deneyin 1. ve 7. günlerinde anestezi öncesinde ratların alt ekstremite motor muayeneleri için Drummond Moore testi ve eğik düzlem testi uygulanmıştır. Ratlardan elde edilen spinal kord dokusu ve kandan, tümör nekrozis factor alfa (TNF-α), interlökin 10, TAS (total antioksidan status), TOS (total oksidatif stres), TBARS (thiobarbituric acid reactive substances) seviyeleri enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile Tıbbi Biyokimya AD Araştırma Laboratuvarında çalışıldı. Fakültemiz Patoloji AD laboratuvarında ise sıçanlardan elde edilen hemikord kesitleri Hematoksilen-Eozin (H-E) boyası ve histokimyasal MTK (Masson Trikrom) boyası kullanılarak patoloji laboratuvarında ışık mikroskobu altında incelendi ve gözlemlenen patolojiler Malinowsky ve arkadaşları tarafından tanımlanan skorlamaya göre tasnif edildi. Ayrıca Tunel yöntemi kullanılarak apoptoz değerlendirildi. Bulgular: Serum TNF α, TAS veTOS düzeylerinde gruplar arasında farklılık saptanmazken (p>0,05), serum IL-10, TBARS, OSI (oksidatif stres indeks) ve spinal kord dokusuna ait TNF α, IL-10, TAS, TOS, TBARS ve OSI düzeylerinde hesperidinin antiinlamatuar ve antioksidan özelliğini destekleyici nitelikte anlamlı bulgular elde edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the effects of hesperidin on secondary injury in spinal cord trauma. Material and methods: 45 Wistar albino rats were randomized into 5 groups. Spinal cord injury was performed with weight drop model. Group 1, sham group was selected and blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 2, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 3, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. Intraperitoneal 50 mg / kg 0.9% SF was administered. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 4, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. 50 mg / kg hesperidin was administered intraperitoneally. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Group 5, rats underwent laminectomy on the first day. Cord damage was created by dropped weight. 100 mg / kg hesperidin was administered intraperitoneally. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of the experiment. Drummond Moore test and inclined plane test were performed for the lower extremity motor examinations of rats before anesthesia on the 1st and 7th days of the experiment. Tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin 10, TAS (total antioxidant status), TOS (total oxidative stress), TBARS (Thiobarbituric acid reactive substances) levels from spinal cord tissue and blood obtained from rats performed with enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method in the Department of Medical Biochemistry Research. In the Department of Medical Pathology Research hemicord sections obtained from rats were examined under light microscope using hematoxylin eosin staining and histochemical MTK staining and the pathologies observed were classified according to the scoring defined by Malinowsky et al. Apoptosis was also evaluated using Tunel method. Results: While serum TNF α, TAS and TOS levels were not different between the groups (p>0,05), in serum IL-10, TBARS, OSI and TNF α, IL-10, TAS, TOS, TBARS and OSI levels of spinal cord tissue, significant findings were obtained supporting the antiinammatory and antioxidant properties of hesperidin (p0,05).