Behavior of channel connectors in steel-concrete composite beams with precast slabs
Prekast döşemeli çelik-betonarme kompozit yapılarda U-profil bağlantı elemanlarının davranışı
  1. Tez No: 613290
  2. Yazar: PINAR ARIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Prefabrik döşemelerin çelik-beton kompozit konstrüksiyonunda kullanılması çeşitli avantajlar sunar. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, çoğunlukla bina yapıları için standart başlı saplama dübellerinin boşluklu prekast döşeme ile kullanımına odaklanmıştır. Standart başlı saplamalar kullanıldığında çok sayıda bağlantı kullanılmalıdır, bu da boşlukları harç veya harçla doldurmak için gereken emeği arttırır. Bu tez çalışmasında, başlı saplama bağlantılarının u-tipi kesme bağlantılarıyla değiştirildiği yeni bir sistem önerilmiştir. U-tipi kesme bağlantılarının kullanımı, bağlantı sayısını azaltmayı sağlar. Önerilen sistem iki fazlı deneysel bir program aracılığıyla çalışılmıştır. İlk aşamada, çeşitli dayanımlardaki harç veya rötresiz tamir harcı içine gömülmüş u-tipi kesme bağlantıları ile 20 itme testi yapılmıştır. U-tipi kesme bağlantısının boyutu ve genişliği, ana değişkenler olarak kabul edilmiştir. Test sonuçları, harç veya rötresiz tamir harcı içine gömülmüş u-tipi kesme bağlantılarının, u-tipi kesme bağlantılarının yerinde dökme beton ile etkileşime girdiği geleneksel sistemlere benzer davrandığını göstermiştir. İkinci aşamada, kompozitlik derecesinin birincil değişken olduğu kavram ispatı için 4 tam ölçekli kompozit kiriş testi yapılmıştır. Test sonuçları, önerilen sistemin tamamen veya kısmen kompozitlik derecesine sahip geleneksel kirişlere benzer kapasiteler sunduğunu ve mevcut kompozit sistemlere alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The use of precast decks in steel-concrete composite construction offers variety of advantages. Research to date has mostly focused on the use of headed stud anchors with hollow core precast decks for building structures. A large number of connectors has to be used when headed studs are employed, which increases the labor required to fill the spaces with grout or mortar. In this thesis a new system is proposed where the headed stud anchors are replaced with channel connectors. The use of channel connectors enables the reduction of the number of connectors. The proposed system has been studied through a two-phase experimental program. In the first phase, 20 push-out tests were conducted on channel connectors embedded in grout or mortar with different strengths. The size of the channel section and its width were considered as the prime variables. The test results showed that the channel connectors embedded in grout or mortar behave similar to conventional systems where the channel connectors interact with in-situ concrete. In the second phase, 4 full scale composite beam tests were conducted for proof-of-concept where the degree of composite action was the prime variable. The test results showed that the proposed system offers strengths similar to conventional fully or partially composite beams and can be an alternative to the existing composite systems.