Çevrimsel Yükleme Etkisi Altında Betonarme Kolon-Kiriş Birleşim Bölgesi Davranışına Çelik Lif Katkısının Etkisi
The effect of steel fibers on the behavior of reinforced concrete beam-column joints under reversed cyclic loading
- Tez No: 613464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KADİR PEKGÖKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Deprem nedeniyle binaya etki eden yatay kuvvetler en çok kolon-kiriş birleşimlerini zorlayarak bu bölgede büyük kesme kuvvetlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu kuvvetler birleşim bölgesinin taşıyabileceği sınır değeri aşarsa, ağır hasarlar oluşabilir. Bu hasarların azaltılması betonarme yapıların sünek davranacak şekilde tasarlanmasıyla mümkündür. Dayanım ve sünekliğin sağlanması ise önemli oranda kiriş-kolon birleşim bölgelerinin uygun detaylandırılmasına bağlıdır. Lif katkılı kompozitlerin üretimi ve kullanım alanları üzerine yapılan birçok araştırma sonucunda, lif kullanımının eleman davranışını özellikle enerji yutma kapasitesi bakımından iyileştirdiğini göstermiştir. Bu çalışma kapsamında içerisine çelik lif konularak“Kendiliğinden Yerleşen Beton”(KYB) ve“Normal Beton”(NB) karışımları oluşturulmuştur. Bu malzeme kullanılarak kolon kiriş birleşim bölgeleri oluşturulmuş ve bu numunelerin enerji yutma kapasitelerini belirlemeye yönelik deneyler yapılmıştır. Deney sonuçları enerji yutma kapasiteleri bakımından normal beton ve kendiliğinden yerleşen beton arasında benzer bir davranış olduğunu göstermiştir. Çelik lif kullanılması birleşim numunesinin enerji yutma kapasitesini arttırmakta ve çatlak gelişimini değiştirmektedir. Bu artışın %1 oranında lif kullanılması durumunda daha belirgin hale geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The horizontal forces acting on the structure due to the earthquake cause large shear forces in this this region by forcing the column-beam connections mostly. If these horizontal forces exceed the beam-column joint capacity, severe damage might occur. It is possible to reduce this damage by designing ductile reinforced concrete structures. The provision of strength and ductility depends on the proper detailing of the column beam joints. As a result of many studies on the production and use of fiber reinforced composites, the use of steel fiber has shown to improve the behavior of the specimens especially in terms of energy dissipation capacity. Within the scope of this study,“Self-compacting Concrete”(KYB) and“Normal Concrete”(NB) mixtures were created by using different amount of steel fiber. Experimental studies have been carried out to determine the energy dissipation capacity of the beam-column joints using this material. These test results were compared with the results obtained from the test sample of the normal concrete. As a result of the experiments, it is aimed to obtain new ideas for understanding the behavior of a reinforced concrete element formed from these concretes. The test results showed similar behavior between normal concrete and self-compacting concrete in terms of energy dissipation capacity. The use of steel fiber increases the energy dissipation capacity and changes the crack propagation of the joint. It was seen that this increase becomes more prominent in 1% fiber ratio.