Deneysel orta serebral arter oklüzyonu sonucu gelişen serebral iskemik zedelenmenin önlenmesinde meksiletinin rolü
The preventive effect of the mexiletine on cerebral ischemic injury following experimental middle cerebral artery occlusion
- Tez No: 613634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARİF TARKAN ÇALIŞANELLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Beyinde gelişen iskemik zedelenmenin patogenezinde serbest radikaller, lipid peroksidasyonu, artmış hücre içi sodyum ve kalsiyum konsantrasyonları rol oynamaktadır. Çalışmamızda sodyum ve kalsiyum kanal blokörü olmasının yanında antioksidan ve serbest radikal oluşumunu önleyici özellikleri bulunan meksiletinin iskemik beyin zedelenmesindeki tedavi edici rolü incelenmiştir. Daha önceki çalışmalarda meksiletinin deneysel subaraknoid kanama sonrası gelişen serebral vazospazmın ve travmatik spinal kord zedelenmesinin önlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada ağırlıkları 285-425 gram arasında olan 30 adet erkek erişkin Spraque-Dawley ırkından ratlar kullanıldı. Mikrokraniektomi ile ratlara sol orta serebral arter oklüzyonu uygulanarak eş zamanlı olarak bilateral karotid arterler kliplendi. Hayvanlar herbiri 10 rattan oluşan 3 gruba ayrılmıştır. Postoperatif 1. saatte, sadece iskemi uygulanan gruba herhangi bir tedavi verilmezken sham grubuna normal salin, tedavi grubuna meksiletin verildi. Postoperatif 24. saatte, ratlara ağır anestezi verilerek ratlar sakrifiye ve dekapite edildi. Beyinleri bir bütün olarak çıkarıldıktan sonra %10'luk formol çözeltisinde 1-2 gün bekletildi. Standart doku takibine alınarak parafin bloklara rostro-kaudal yönde gömüldü. Gerekli işlemlerden geçtikten sonra parafin bloklardan kızaklı mikrotomla alınan 20μm'lik koronal kesitler hematoksilen-eozin (H&E) boyası ile boyandı. Elde edilen preparatlardan bilgisayar yardımıyla ve gerekli yazılımlar kullanılarak serebral enfarkt hacimleri hesaplandı. Serebral enfarkt volümleri ANOVA ve Post-Hoc Bonferroni testleri kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Occurence of free radicals, intracellular sodium and calcium accumulation, and lipid peroxidation has crucial role in developing brain ischemic injury. In our study we investigated the effects of the mexiletine on brain ischemic injury. Mexiletine has some important features in the prevention of ischemic brain injury such as, sodium and calcium canal blockage and prevention of the free radical occurence. Previous studies demonstrated that mexiletine has beneficial effect on spinal cord injury and cerebral vasospasm following subarachnoid hemorrhage. In this study, thirty adult-male Spraque-Dawley rats weighting between 285 and 425 grams were used. Left middle cerebral artery occlusion were performed following microcraniectomy and simultaneous bilateral carotid artery occlusion were performed. One hour later carotid clips were removed. Animals were separated into three different groups. There were ten rats in each group. All rats in three groups insulted with ischemia. There were no drug application to the rats in control group, saline were applied to the rats in sham group, mexiletine were applied to the rats in treatment group. After twenty four hours from ischemic insult, all rats were decapitated following sacrification using high dose anesthetic agent. Following whole brain extraction from the cranium, brains were kept in the 10 % formaldehit solution for one or two days. Brains were rostrocaudally embedded in paraffin blocks following standard tissue treatment to the brains. Paraffin blocks were treated according to our procedure. After this procedure, paraffin blocks were cut with microtome which was arranged for cutting into paraffin blocks to the thickness 20μm of slices. All slices were dyed with hemotoxilen-eosine (H&E). After the dying of the slices, cerebral infarct volumes were calculated using computer and appropriate software programs. Cerebral infarct volumes were compared using ANOVA (Analysis of variance) and Post- Hoc Bonferroni test.