Arkeolojik alanların sergileme yöntemleri üzerinden değerlendirilmesi için bir yöntem önerisi
A proposal method for the evaluation of archaelogical sites through exhibition methods
  1. Tez No: 614147
  2. Yazar: DİLARA TACİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Arkeolojik miras alanları, geçmiş uygarlıkların yaşam biçimi, ekonomik ve sosyokültürel durumları ve mimari potansiyelleri hakkında bilgiler aktaran birer belge niteliğinde olup, geçmiş ile günümüz arasındaki bağı güçlendiren alanlardır. Arkeolojik miras alanlarının sürdürülebilir koruma kararları ile geleceğe taşınması bu alanlar için temel gerekliliktir. Aynı zamanda bu süreçte arkeolojik miras alanlarının toplum tarafından anlaşılabilir olmasına yönelik çalışmalar da koruma kararları kadar büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, arkeolojik miras alanları için alan çalışanları, uzman ekipler ve danışmanlar birlikteliği ile yönetim planları hazırlanmış ve disiplinler arası çalışmalar ile sunum ve sergileme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu sunum ve sergileme yöntemleri, her alanın potansiyelleri, ihtiyaçları ve imkânları doğrultusunda şekillenmektedir. Çalışmanın ana hedefi, her alan özelinde değişkenlik gösteren bu yöntemlerin miras alanları ve toplum üzerindeki etkilerini tartışmaktır. Bu amaçla, tez çalışması kapsamında, arkeolojik alanlarda uygulanan sunum ve sergileme yöntemleri, durağan ve dinamik olarak iki ana başlığa ayrılarak irdelenmiştir. Ülkemizde bulundukları kentte ve bölgede önemli birer kültür mirası niteliği taşıyan, sunum ve sergilemeye yönelik çeşitli uygulamalar içeren örnekler seçilmiştir. Bu örneklerdeki uygulamaların etkileri, faydaları, sorunları tartışılarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Archaeological heritage sites strengthen the connection between past and future which transfer of past civilization's form of life; socio-economic situation and architectural potential. The sustainable conservation decisions of archaeological areas are the main necessity for transfer to future. At the same time the studies about archaelogical heritage sites, carries great importance according to their comprehensibility from the society. In this context, the exhibition methods, the management plans, which had developed by the specialists, the team and the consultants, and interdisciplinary studies had enhanced. The exhibition methods and presentation are taken shape according the the potentials, needs and possibilities of each areas. The main aim of this study is to discuss the effects of these various methods on archaeological heriatage sites and the society. In accordance with this purpose the scope of thesis, the exhibition and presentation methods in archeological sites are studied in the two main title as static and dynamic. Several examples which are important cultural heritage for the city or negron lucated in Turkey and including various presentation technics have been selected. The effects, advantages and problems of presentation technics on these examples were discussed and many suggestions were improved.