Radyoterapide 3B modelleme yapılarak 3B yazıcı ile farklı filamentler kullanarak bolus üretimi ve kıyaslanması
3B bolus modelling and production with different filaments by using 3B printer and comparison in radiotherapy
  1. Tez No: 614325
  2. Yazar: FATİH ŞAMİL ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Sağlık Eğitimi, Biotechnology, Radiology and Nuclear Medicine, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bolus malzemesi, radyoterapide sıklıkla kullanılmakta olan bir malzemedir. Asıl amacı; tedavi uygulanacak olan bölgenin hem derinliği hem de çevresinin fazla doza maruz kalmasını engellemektir. Neredeyse her tedavide kullanılmakta olan ticari bolus malzemesi, hasta açısından büyük önem taşımaktadır. Gün geçtikçe 3 boyutlu (3B) yazıcı teknolojisi hızla gelişmektedir ve sağlık sektörü de dâhil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok farklı yazıcı teknolojisinin kullanıldığı 3B yazıcı sektöründe yazıcı çeşidine göre de farklı yazım malzemeleri kullanılmaktadır. Bizim amacımız bu iki başlığı tek bir çatı altında toplayarak, radyoterapide kullanılan bolus malzemesinin yerine alternatif olabilecek bir malzemeyi 3B modelleme yaparak 3B yazıcı yardımı ile daha ucuza ve istenilen geometrilerde üretip kullanmaktır. Bu sayede radyoterapide kullanılan ticari bolus malzemesi yerine hastaya özgü olacak biçimde ve istenilen geometrilerde alternatif bir bolus malzemesi üreterek tedavinin kısmen daha güvenilir bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. Bu çalışmada ticari bolus malzemesiyle birlikte 10 adet farklı filament kullanılarak üretilen test numuneleri üzerinden ölçümler alındı. Ticari bolus malzemesi ile aynı şekle sahip 3B üretilen malzemelerin, linac cihazı kullanarak ölçümleri yapıldı ve elde edilen verileri kıyaslanarak, ticari bolus malzemesine alternatif olabilecek bir malzemenin üretilip kullanılabilirliği test edildi.
Özet (Çeviri)
Bolus material is a material that is frequently used in radiotherapy. Its main purpose is to prevent exposure from overdoses in both the depth and surrounding area of treatment area. The commercial bolus material, which is used in almost every treatment, has great importance to patients. 3D printer technology is rapidly evolving day by day and is being used in many areas, including the healthcare sector. In the 3D printer industry, where many different printer technologies are used, different writing materials are used according to the type of printer. Our aim is to collect all know-hows under these two titles and produce a new kind boluses in Radiotherapy with the help of 3D modelling and 3D printing technology to make them cheaper and effective. In this way, instead of the commercial bolus material used in radiotherapy, it is to make the treatment possible in a more reliable way by producing an alternative bolus material in the desired geometries and specific to the patient. 10 different filaments were used to produce bolus samples and those 10 different bolus samples were tested and compared with the commercial bolus in this study. 3D manufactured boluses in the same shape as commercial bolus were compared by using the linac device. According to results that it may be said that new bolus samples can be alternative material in the Radiotherapy.