Gebeliğin farklı dönemlerindeki fare plasentasında histolojik ve histokimyasal değişiklikler ile IgG dağılımının ve yoğunluğunun araştırılması
Investigation of IgG disturibution and density and histological and histochemical changes in mouse placenta at different periods of pregnancy
  1. Tez No: 614740
  2. Yazar: SEÇİL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE KUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sunulan tez çalışmasında gebeliğin dördüncü, onuncu ve on yedinci günlerindeki fare plasentasındaki histolojik ve histokimyasal değişiklikler ile vimetin, IgG, CD45 dağılımı ve yoğunluğunun araştırılması amaçlandı. Gebeliğin dördüncü, onuncu ve on yedinci günlerine ait yedişer sağlıklı fare plasentası materyal olarak kullanıldı. Doku örneklerine genel histolojik yapıyı göstermek amacıyla Hematoksilen-Eozin ve Masson üçlü boyamaları yapıldı. Plasentanın histokimyasal özelliklerini belirlemek için Periyodik Asit-Schiff (PAS), alsian blue (AB) pH 2.5, PAS / AB pH 2.5, aldehit fuksin (AF), AB pH 1.0, AB pH 0.5 ve AF / AB pH 2.5 boyama yöntemleri uygulandı. Vimentin, IgG ve CD45 demonstrasyonu için strept avidin-biotin peroksidaz kompleks (streptABC) boyama yöntemi kullanıldı. Genel histolojik yapı incelendiğinde gebeliğin dördüncü gününde implantasyonun gerçekleşmediği saptandı. Histokimyasal boyama yöntemleri ile damar duvarı ve stromada pozitivite gözlendi. IgG, CD45 ve vimentinin uterus bezleri etrafında yoğunlaşması dikkati çekti. Gebeliğin onuncu gününde uterusun belirgin olarak mezometriyal ve antimezometriyal olarak ayrıldığı, plasentanın mezometriyal kısımda yerleşim gösterdiği gözlendi. Maternal kısımda gebelikte metriyal lenfosit topluluğu (MLAp), desidua bazalis; fötal kısımda glikojen hücreleri, pariyetal trofoblastik dev hücreler (P-TGC), sinsityotrofoblast hücre kümeleri, çekirdekli fötal eritrositler, maternal kan elemanları ve amnion zarı görüldü. Labirintin gelişmekte olduğu ve olgun plasenta formuna ulaşmadığı gözlendi. Histokimyasal glikojen hücrelerinde yoğun PAS aktivitesi görüldü. Onuncu günde desidua bazaliste, mezometriyal P-TGC'lerde ve MLAp kısımlarında vimentin, IgG ve CD45 ekspresyonu gözlendi. Gebeliğin on yedinci gününde olgun fare plasentası tüm kısımlarıyla ayırt edildi. Labirintin son halini aldığı ve özelleşmiş trofoblastik dev hücrelerin konumlandığı belirlendi. Koryonik plağın oluştuğu gözlendi ve gelişmiş vitellus kesesi varlığı dikkati çekti. Bağlantı zonunda spongiotrofoblast hücreleri, glikojen hücreleri ve desidual hücrelerin varlığı kaydedildi. Histokimyasal boyama yöntemleri ile plasentada nötral mukosübstansın baskın olduğu görüldü. On yedinci günde IgG'nin labirintte ve desidual alanda eksprese edildiği tespit edildi. Vimentinin labirintte ve MLAp kısmında granüler tarzda reaksiyon verdiği, CD45'in birkaç P-TGC' de ve vimentin ile uyumlu olmak üzere MLAp kısmında da eksprese edildiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the histological/histochemical changes as well as the density and distribution of vimetin, IgG, and CD45 in the mouse placenta on the fourth, tenth and seventeenth days of pregnancy. The study material consisted of seven healthy mouse placentas from the fourth, tenth and seventeenth days of pregnancy. Hematoxylin-Eosin and Masson Triple Staining methods were used to examine the general histological structure. In order to examine the histochemical changes, Periodic Acid-Schiff (PAS), alcian blue (pH 2.5), PAS/AB (pH 2.5), aldehit fuchsin (AF), AB (pH 1.0), AB (pH 0.5) and AF/AB (pH 2.5) staining methods were used. The expression of vimentin, IgG and C45 was examined using streptoavidin-biotin peroxidase method. General histologic examination revealed no implantation on the fourth day of pregnancy. Histochemical staining showed strong AF positivity in blood vessels and stroma. The expression of IgG, CD45 and vimentin was more intense around the uterine glands. On the tenth day of pregnancy, two distinct parts of the uterus, mesometrial and antimesometrial parts, was evident and the uterus was within the mesometrial part. Whereas mesometrial lenfosit groups (MLAp) and decidua basalis were present in the maternal part of the placenta; glycogen cells, parietal trophoblast giant cells (P-TGC), syncytiotrophoblast cell clusters, nucleated fetal erythrocytes, maternal blood cells and amniotic membrane were observed in the fetal placenta. The formation of the labirental placenta was not complete. Glycogen cells showed strong PAS positivity. Immunohistochemical studies demonstrated the presence of IgG-, CD45- and vimentin-positive cells in decidua basalis and mesometrial P-TGCs and MLAp. The formation of the placenta was complete on the seventeenth day of pregnancy. The labirental placenta along with associated specified giant cells in its final form was also observed. Chorionic plate and a well-developed vitelline sac were also present. Spongotrophoblast, glycogen and decidual cells were present in placenta connecting stalk. Histochemical findings demonstrated dominant presence of mucosubstance throughout the placenta. The expression of IgG in the labirental placenta as well as in the decidual spaces was evident on seventeenth day of pregnancy. While the expression of vimentin was observed in the labirental placenta and in the MLAp in a granular fashion, CD45 was expressed in a few P-TGCs as well as in MLAp along with vimentin.