Mastektomi yapılan meme kanserli kadınlarda ayak masajının üst ekstremite ağrı şiddeti ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of foot massage on upper extremity pain level and quality of life in women with breast cancer who had mastectomy operation
  1. Tez No: 615390
  2. Yazar: PINAR YEŞİL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI, PROF. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ağrı, meme kanserli kadınlarda mastektomi sonrası en çok görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu çalışma, mastektomi yapılan meme kanserli kadınlarda iki ayağa toplam 30 dakika ve haftada iki kez, 6 seans uygulanan ayak masajının üst ekstremite ağrı şiddeti ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü ve kalitatif çalışma olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kantitatif aşaması; bir il merkezindeki Onkoloji polikliniğinde, basit randomizasyonla alınan 22 müdahale ve 22 kontrol grubu olmak üzere 44 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, bireylerden bilgilendirilmiş gönüllü olur formu ve kurum izni alınmıştır. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu, Visüel Analog Skala (VAS) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale (Version 3) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere iki ayağa toplam 30 dakika (her ayağa 15 dakika) ve toplamda 6 seans ayak masajı uygulanmıştır. Kontrol grubuna standart bakımları dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Çalışmanın kalitatif aşaması ise, müdahale ve kontrol grubundaki bireylerle 1. izlem uygulama öncesinde ve müdahale grubundaki bireylerle 6. izlem uygulama bitiminde yarı yapılandırılmış bireysel görüşme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; Student's t test, Mann Whitney U testi, Ki-Kare test, Fisher Exact test ve Paired t test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pain after mastectomy is one of the most common problems experienced by women with breast cancer. This study, which was conducted in two phases as randomized controlled and qualitative, aimed to identify the effect of foot massage applied in totally six sessions, two times a week for 30 minutes on two feet to women with breast cancer who underwent mastectomy on the severity of upper extremity pain and quality of life. The quantitative phase of the study was conducted with 44 patients, 22 control and 22 intervention group, who were selected using simple randomization from an Oncology polyclinic in a city center. Ethical committee approval, participants' informed consent, and permission from the institution were obtained for the study. Data were collected through the Visual Analogue Scale (VAS) and Quality of Life Scale EORTC QLQ-C30 (Version 3). The participants in the Intervention Group received foot massage for 30 minutes in 6 sessions in total (15 minutes on each foot). The control group participants did not receive any interventions apart from the standard care. The qualitative phase of the study that included semi-structured interview forms was conducted prior to the first follow-up with the participants in the intervention and control group and at the end of the application at the sixth follow-up in the intervention group. The data were analyzed using Student's t-test, Mann Whitney U test, Chi-Square test, Fisher Exact test, and Paired t-test.